Evo 10 znakova kako prepoznati lažnu novčanicu od 200 kuna:
Osjetiti šuškavost papira i reljefni tisak, pogledati prema svjetlu da se vidi vodeni znak, zaštitna nit i prozor te titrati novčanicom kako bi provjerili preljevajuće boje i kinegram jednostavne su provjere koje treba napraviti kad se prima novac.
POGLEDAJTE VIDEO SPECIJAL:
- Da je prodavačica samo podigla novčanicu prema svjetlosti, primjetila bi da nema vodenog znaka. A prevarant bi brzo pobjegao vidjevši da ona kontrolira novčanice - rekao je Zvonimir Ćorić, vještak za novčanice trezora Hrvatske narodne banke pokazujući krivotvorenu novčanicu od 200 kuna.
Pod prstima se osjeti tisak
Nije imala vodeni žig koji se vrlo lako primjeti ako se novčanica pogleda prema svjetlu.
- Krivotvorine ulaze nepažnjom zaposlenika, najviše onih u kioscima. Rade automatizmom i ne pregledavaju novčanice, pogotovo ako su gužve. Krivotvorine su najčešće loše i svatko bi ih morao moći prepoznati, a pogotovo oni koji rade s novcem - dodao je Ćorić.
Krivotvoritelji često imitiraju pojedina zaštitna obilježja poput zaštitne niti, vodenog znaka, holograma i optički promjenjive boje pa HNB poziva građane na pojačan oprez. Detaljan opis obilježja novčanica i kako ih prepoznati može se naći na stranicama HNB-a.
- Treba osjetiti papir, njegovu šuškavost jer nova novčanica šuška te elastičnost pamučnog papira. Može biti pohabana i više ne šuškati no to je tek prvi korak provjere. Na novčanici je duboki tisak i mora se osjetiti reljef, što se može i neprimjetno provjeriti. Svi bi trebali novčanice pogledati prema svjetlu. Tada se vidi vodeni znak, zaštitna nit i prozirni registar - pojašnjava Ćorić načine provjere.
Lažnih je puno više nego lani
Pokazuje nam uređaj koji emitira različite valne duljine svjetlosti koji mu pomaže pri kontroli novčanica. U njega stavlja lažnu i pravu novčanicu od 200 kuna.
Lažna je imala i imitaciju holograma koju zbog nedovoljno pažnje blaganik nije uočio, već su ju pronašli u banci pri predaji pologa. Upravo su novčanice od 200 kuna one koje se najčešće krivotvore. U prvih šest mjeseci ove godine pronašli su ih 301, a ukupno je bilo 353 krivotvorenih novčanica, 64,2 posto više nego lani u istom razdoblju. Osim kuna, pronašli su i 282 strane novčanice. Najviše je eura, 206. Od 50 eura bilo ih je 75, a 69 od 20 eura. Našli su i 71 novčanicu od stotinu dolara.