Nudili smo nekoliko prijedloga, sindikati to nisu prihvatili. Ovo je samo naš prijedlog, to nije konačna odluka. No, ako budemo poštovali ovaj sporazum, naš plan o nultom deficitu nećemo moći realizirati - izjavila je potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor. Pojasnila je da su razmatrali i mogućnost otkazivanja sporazuma sa sindikatima, no za to bi se moralo osigurati dodatnih 240 milijuna kuna za dva mjeseca isplate u sljedećoj godini, a svjesni su i tužbe sindikata Ustavnom sudu. Ministar financija Ivan Šuker opet je istaknuo kako nas očekuje vrlo teška sljedeća godina, te kako je osnivanje Interventnog fonda otvorena opcija.
- Sa isplatom ovih 1,4 milijarde kuna moramo u deficit koji će biti na razini od 1,3 do 1,7 posto. On se može financirati ili prodajom obiteljskog srebra, o kojem u ovom trenutku krize na burzi nema govora, ili zaduživanjem. Uz onih 593 milijuna koja su bila osigurana za 0,5 posto povećanja plaća zbog staža, te 2 posto povećanja koliko su djelatnici u prosvjeti trebali dobiti u kolovozu, sa ovih 1,4 milijardi kuna u ovoj godini, masa sredstava za plaće u sljedećoj će godini rasti 2 milijarde kuna što je više od 9 posto- rekao je Šuker. Nakon sutrašnje sjednice Ekonomskog vijeća, Vlada će donijeti konačnu odluku.
Šuker se osvrnuo i na izmjene zakona o posebnom porezu na duhanske prerađevine, te rekao da su našli rješenje kojim će svi biti zadovoljni.
- Nemojte ovo shvatiti kao propagiranje pušenja, ali zaključili smo da bi se velik dio legalne trgovine cigaretama prebacio na švercersku stranu. Gubitak u proračunu bio bi veći od ovih predloženih pet kuna i našli smo solomonsko rješenje da se 32 posto prikupljenog novca od trošarina u sljedećoj godini izdvoji za Ministarstvo zdravstva, koji će ga preusmjeriti na liječenje oboljelih od pušenja - rekao je Šuker.
ŠUKER VIDOŠEVIĆU: LAKO JE RADITI DOMJENKE
Moram se osvrnuti na izjavu predsjednika HGK da Hrvatska nije u krizi. Jednostavno ne znam kako netko tko je na čelu takve strukovne organizacije nešto takvo može izjaviti. No očigledno, stručne službe u HGK ne rade svoj posao i nemaju informaciju jer su izolirane. A lako je dijeliti skupe darove i raditi domjenke ako naplaćujete članarinu od gospodarstvenika, koji se i te kako muče ostvariti svoj prihod. To je odgovor Vlade na izjavu da Hrvatska nije u krizi. Mi smo se u Vladi odlučili na simboličnu gestu da nećemo raditi domjenke i dijeliti darove da bismo pokazali kako se u krizi treba ponašati.