Nakon što su liječnici premijeru Andreju Plenkoviću preporučili da produlji izolaciju i nakon što je isteklo onih obaveznih 10 dana, epidemiolog dr. Bernard Kaić, voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ-a objasnio je kako se kriteriji za završetak izolacije temelje "prvenstveno na podatku o početku simptoma i kliničkoj slici bolesti".
- Za oboljele s blagom ili umjerenom kliničkom slikom koje nisu imunokompromitirane, preporučeno trajanje izolacije je najmanje deset dana od prvog dana bolesti, a izolaciju treba produljiti kod osoba koje i dalje imaju povišenu temperaturu ili izražene druge simptome kao što je kašalj bez poboljšanja. Za oboljele s teškom kliničkom slikom ili imunokompromitirane osobe preporučeno trajanje izolacije iznosi najmanje 14, odnosno 20 dana, uz također ispunjen kriterij o poboljšanju kliničke slike. O prestanku izolacije odlučuje liječnik koji brine o bolesniku, a temeljem preporuka koje je izdao HZJZ. Ove preporuke temelje se na dosadašnjim spoznajama o trajanju zaraznosti i podložne su promjenama - rekao je za Jutarnji list.
Dodao je kako Služba za epidemiologiju ne prikuplja rutinski podatke koliki je postotak onih kojima bolest traje dulje od deset dana te da su najčešći produljeni simptomi kašalj ili poremećaj osjeta mirisa i okusa.
- Liječenje oboljelih od covida-19 koji nemaju potrebu za hospitalizacijom je simptomatsko, prema uputama liječnika obiteljske medicine, a odnosi se na snižavanje tjelesne temperature, rehidraciju, ublažavanje bolova i drugo, ovisno o simptomima. Svakako treba napomenuti da oboljele osobe trebaju biti u izolaciji i fizički se odvojiti od ostalih ukućana kako bi se smanjio rizik njihova zaražavanje - objasnio je.