U gimnazijskom udžbeniku iz Sociologije može se pronaći zanimljiv detalj vezan uz postmodernu i pjevača Marka Perkovića Thompsona. Naime, prema autoru udžbenika, Nenadu Fanuku, hrvatski glazbenik spada u sferu postmoderne.
Pa tako na 76. stranici knjige "Sociologija - udžbenik za gimnazije" stoji: "Tko zna, možda bismo u postmodernu kulturu mogli smjestiti i Marka Perkovića Thompsona s njegovom jedinstvenom kombinacijom ABBA-ine glazbe, hajdučkih tekstova i heavy metal imidža?« Pored teksta je fotografija Thompsona raširenih ruku na koncertu, a iznad natpis: »Thompson – postmoderni umjetnik?"
Sam autor udžbenika, inače docent na Odsjeku za kulturalne studije na Filozofskom fakultetu u Rijeci, objasnio je kako ta rečenica u udžbeniku stoji još od 2004. godine, a kako je čudan spoj zapravo njegov "ironični autorski komentar".
- Osobno ne mislim da je Thompson postmodernist. To što sam napisao moglo bi se nazvati postmodernističkim postupkom, malim autorskim hirom, jer je ironično napisano. Naravno da Thompson nije postmodernist, jer da jest, glazba bi mu zvučala drugačije - rekao je Fanuko za Novi list.
Na pitanje Novog lista ima li u udžbenicima mjesta za ironiju, autor odgovara da nigdje nije eksplicitno rekao da je Thompson postmodernist te da svatko tko to tako tumači - tumači krivo. Izostavljen je i ustaški pozdrav u pjesmu "Čavoglave", kao i zabrane koncerata u inozemstvu.
- Naravno da sam to ignorirao, jer dio knjige u kojoj je Thompson spomenut bavi se kulturom, i to kulturom u današnje doba. Nisam htio ništa insinuirati. Nisam htio Thompsona ni na koji način stavljati u ideološki, nego u ironijski kontekst. I na nekim drugim mjestima u knjizi malo sam se 'zafrkavao'. Čudi me da je to netko tako ozbiljno shvatio - objašnjava Fanuko te dodaje kako je odabrao Thompsona samo zato što je toliko poznat, no i zato što njegova pjesma "Iza devet sela" ima isti početak kao i "Super Trouper" grupe ABBA.
O spornom ironičnom komentaru autora izjasnio se i sociolog Dražen Lalić s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu koji je istaknuo da je Fanuko "jedan od naših najboljih sociologija", a da mu je udžbenik dobar.
- Thompson definitivno nije postmoderni autor, prije svega zato što postmoderna naglašava individualizam, dok je Thompson kolektivist i nacionalist - objasnio je Lalić te dodao kako Fanuko nije smio zaobići kontroverze vezane uz Thompsona, a kada je kazao da je postmodernist, vjerojatno je mislio na formu i ispreplitanje različitih simbola.