Na sjeveru Europe od prošlog tjedna vladaju neuobičajeno visoke temperature, pa je tako u Finskoj, Norveškoj i Švedskoj temperatura više i od 32 °C. Pored toga, dugotrajna suša i vjetar potpomažu širenju požara s kojima se Švedska bori već danima.
Središnjim i zapadnim dijelom zemlje haraju 52 aktivna požara, piše BBC. Najgore je središnjoj Švedskoj , u regijama Gävleborgu, Jämtlandu i Dalarnu. Požari su danas zahvatili i arktički sjever zemlje. Švedska je mobilizirala sve resurse kako bi zaustavila požare, a zatražili su i međunarodnu pomoć - Italija i Francuska poslale su po dva kanadera, a Norveška šest helikoptera.
Tisuće ljudi upozorene su da ne izlaze iz kuća, da zatvore prozore i ne udišu zadimljeni zrak, a do sada je evakuirano između 300 i 500 stanovnika i turista. Vatra je poharala oko 20.000 hektara polja i šuma, a šteta se za sada procjenjuje na oko 60 milijuna eura.
U blizini Stockholma gori vojni poligon. Vatrogasci se ne usuđuju gasiti požar zbog straha od mina.
Problemi s požarima na sjeveru Europe ne trebaju čuditi, kaže HRT-ov glavni meteorolog Zoran Vakula.
- Ondje već tjednima, pa i mjesecima vlada iznadprosječna toplina i suša. Najviša dnevna temperatura zraka u mnogim je mjestima danima viša od 30 °C, što se kod njih ne događa često. U Finskoj se, primjerice, ovogodišnja 33 °C nisu dogodila od ljeta 2010. godine. Prognoze do kraja srpnja i za početak kolovoza ne upućuju na zamjetnije poboljšanje stanja. Dapače, iznadprosječna toplina će se vrlo vjerojatno nastaviti, kao i suša u mnogim dijelovima Skandinavije- objašnjava Vakula za HRT.
Glavni vatrogasni zapovjednik Republike Hrvatske Slavko Tucaković za HRT je rekao kako vjeruje da Šveđani vjerojatno nisu spremni na ovakve situacije, uzevši u obzir njihovu klimu, te da dugo sušno razdoblje na sjeveru Europe nije nešto što su očekivali.
- Globalno zatopljenje je jedno veliko upozorenje na cijelo čovječanstvo, ali i za nas. Švedska jest zatražila pomoć i koliko vidimo dobila ju je od Francuske, Italije, Norveške... Međutim u ovakvim situacijama je potrebna velika količina vode da bi se požari ugasili, a za to je potrebno i puno ljudi. Upravo zbog toga na oprezu ubuduće ne treba biti samo Švedska, nego i mnoge druge zemlje na sjeveru kontinenta kojima se valja pripremiti na vrućine na koje nisu naviknuti. Požari su veliki, šume nepregledne, pa bi gašenje moglo trajati danima- izjavio je Tucaković.
- Europska unija solidarizira se sa Švedskom. Naše misli su s ljudima neposredno pogođenima požarom i vatrogascima koji se bose s vatrenom stihijom. Zahvaljujemo Italiji na neposrednoj pomoći i posudbi kanadera- rekao je jučer dužnosnik za humanitarnu pomoć i upravljanje u kriznim situacijama EU-a, Christos Stylianides.
Švedski mediji prenose kako se vjeruje da su krivci za mnoge požare jednokratni roštilji, unatoč trenutnoj zabrani njihova korištenja, kao i paljenja vatre na otvorenom u većem dijelu Švedske. Ipak, vrućina je daleko veća nego što je to za Švedsku uobičajeno, a kiša nije pala tjednima, piše The Local.
Vatrogasci neumorno rade kako bi pokušali ograničiti i ugasiti požare, a Oružane snage pomažu u nekim slučajevima. Tisuće volontera također su se ponudile pomoći, a Njemačka, Danska i Litva su ponudile svoju pomoć. pomoć je stigla i iz drugih zemalja. Norveška je poslala helikoptere kako bi pomogla ugasiti plamenove odozgo, a od Italije su također pozvani vatrogasni zrakoplovi. Francuska, Njemačka, Litva i Danska su također pružale pomoć.