KB Sveti Duh tvrdi da nemaju stručnjake za prekid trudnoće u drugom tromjesečju, predstojnik Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Zagreb Slavko Orešković izjavio je da nikad nije napravljen prekid trudnoće na ovaj način u ovom stupnju trudnoće, a ministar Beroš kaže da se takvi zahvati mogu i moraju izvesti u Hrvatskoj.
POGLEDAJTE VIDEO:
U Zakonu se definira da se prekid trudnoće vrši nakon 10. tjedna, sukladno tome u Pravilniku o specijalizaciji ginekologa, budući ginekolozi uče izvesti klinički i medikamentozni pobačaj, kao i klinički i medikamentozni prekid trudnoće.
Dapače, u tablici ocjenjivanja je posebno naveden “Prekid trudnoće u 2. trimestru”. Isti Sveti Duh koji tvrdi da nema stručnjake, drugoj je ženi 2020. godine izveo medikamentozni prekid trudnoće u drugom tromjesečju. Ili su svi od tada dali otkaz, a njihova mjesta su uzeli ljudi koji se isto zovu i prezivaju, ili se ovdje radi o korištenju priziva savjesti kad se to zakonski ne može.
U medicinskom udžbeniku “Fetalna medicina i opstetricija” iz 2014. godine opisan je upravo taj postupak koji se izvodi u Hrvatskoj i koji su izveli prije dvije godine na Svetom Duhu. Koristi se lijek mizoprostol, koji se ženama daje vaginalno svaka tri sata do pet doza od 400 miligrama, što rezultira prekidom trudnoće u 91 posto slučajeva u 48 sati. Autori udžbenika ovu metodu navode sigurnijom nego što je to kirurški način jer ga može izvesti i neiskusan liječnik, a i psihički je lakše za ženu.
Drugi način je kirurški, kakav je opisan u američkom udžbeniku, a izvodi se i u Sloveniji i Srbiji.
- Postupak je jako ovisan o tjednima trudnoće. Ako bi se očekivalo da će se plod roditi živ, pristupa se indukciji fetalne smrti - govori dr. Jasenka Grujić.
Prvi dio postupka, prema stručnoj literaturi, je ubrzigavanje posebne otopine u plodnu vodu, zahvat sličan amniocentezi, koja se radi još od 1950-ih. Naime, amniocentezom se uz pomoć igle uzima uzorak plodne vode kako bi se utvrdile eventualne malformacije ploda. Isti taj zahvat uče i rade ginekolozi u Hrvatskoj već godinama, a rađen je i na Svetom Duhu. Do dolaska posebnih testova koji otkrivaju nepravilnosti iz majčine krvi, svim trudnicama je to izvođeno, a nerijetko se izvodi i danas.
Nakon toga inducira se porođaj. Naravno, za sve to je potrebna hitna reakcija propisana zakonom, koja je u slučaju Mirele Č. izostala jer je samo nalaz čekala osam dana zbog uskršnjih praznika.