Drugog dana pregovora, Vlada i sindikati su pred potpisom sporazuma. Sindikalni čelnici koji su oko 15.40 sati napustili Banske dvore izvjestili su da je sve dogovoreno i da se tekst sporazuma piše. Sporazum su prvo trebali potpisati u 17 sati, no kako se neslužbeno doznaje novo vrijeme za potpis je 21 sati. Još se pregledavaju detalji, a navodno je zastoj zbog sitnih formulacija. Sindikati bi na Vladine ustupke trebali odgovoriti potporom reformama u javnom sektoru. Kako će sporazum vrijediti i za državne službenike, Vlada bi time navodno dobila potporu za otpuštanja u državnoj upravi u kojoj ima viška radnika.
- Sporazum se piše. Potpisat ćemo ga ukoliko u njemu bude sve što smo s Vladom i dogovorili - kažu sindikalisti. Prema ranijim najavama nakon potpisa obustavit će se štrajk javnih službi. Posljednje informacije govore da bi Vlada sa sindikatima potpisala trogodišnji sporazum o plaćama, koji je po izračunu ekonomista Željka Lovrinčevića težak oko devet milijardi kuna. Vlada navodno nudi vraćanje 6 posto plaća koja im je uzeta zbog krize, ali najranije u listopadu 2010. pod uvjetom da BDP raste dva uzastopna kvartala za ukupno dva posto. Demantirana su i nagađanja da bi sporazum u 2011. predviđao rast plaća u prvom kvartalu 5.6 posto, a u drugom 7,6 posto te u prvom kvartalu 2012. za dva posto, jer za to nema novca. Prema neslužbenim informacijama sporazum predviđa da se javnim službama u listopadu 2010. vrati 6 posto koliko im je uzeto zbog financijske krize, ako će BDP bilježiti rast od 2 posto. U 2011. godini plaće bi im se vratile na razinu od 2008. godine kada su za privedom zasotajale 8 posto, dok bi se u 2012 plaće javnog sekora i privrede izjednačile. Sindikati su pregovore s Vladom prekinuli u utorak u dva sata iza ponoći bez dogovora. Zbog toga su u srijedu u štrajk stupile osnovne i srednje škole, te fakulteti i znanstvene ustanove.
- Odaziv je gotovo stopostotan, rekli su Sindikati javnih službi na konferenciji za medije u prostorijama Hrvatskog šumarskog društva. No prema podacima Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa u štrajku je samo 29 posto osnovnih i 25 posto srednjih škola.
- Ako nam ponuđeni sporazum bude prihvatljiv, obustavljamo štrajk i prosvjedne aktivnosti - rekao je predsjednik Nezavisnog sindikata srednjih škola Branimir Mihalinec. Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi, podsjetila je kako je premijer Sanader prekršio dogovor sa sindikalnim čelnicima jer je još u utorak javnosti poručio da je sporazum postignut.
- Premijer nije svjestan da kad je s nama na pregovorima ipak nije u središnjici HDZ-a u kojoj može tako napretek odlučivati - dodala je Avberšek. Sindikati su najavili da će se u četvrtak u štrajk uključiti sindikati zdravstva, socijalne skrbi i kulture.
SINDIKAT 'PREPOROD' PREKINUO ŠTRAJK
Predsjednik sindikata zaposlenih u hrvatskom školstvu 'Preporod' Željko Stipić kazao je da je njihov sindikat prekinuo štrajk, te da ga u četvrtak neće nastaviti bez obzira potpiše li se sporazum ili ne. Na prekid štrajka, kaže Stipić, su se odlučili zbog slabijeg odaziva njihova članstva nego na ranijim štrajkovima, te zbog isuključivanja njihova predstavnika iz pregovora.
>>> ŠTRAJKAŠE U OSIJEKU POPISIVALI SU POLICAJCI
>>> UČENICI ZABRINUTI: A, KAKO ĆEMO ISPRAVITI JEDINICE?