To je to što me zanima!

Predstavnici tri sindikata INA-e žele potpisati kolektivni ugovor

Prihvaćanje izmjena i dopuna Kolektivnog ugovora najavljeno je nakon što je održan posljednji sastanak u procesu mirenja između sindikata i Uprave INE
Vidi originalni članak

Predstavnici triju reprezentativnih sindikata u INI rekli su u srijedu da se većina njihovih članova izjasnila za potpisivanje Kolektivnog ugovora (KU) i prihvatila izmjene KU kojima se plaće povećavaju za prosječno 10 posto i vraća dodatak od 0,5 posto za svaku godinu radnog staža.

''Na izjašnjavanje se odazvalo 70 posto naših članova, a više od dvije trećine je prihvatilo potpisivanje Kolektivnog ugovora. Za radnike INE plaće će od početka ove godine rasti za oko 10 posto, a za one koje rade u smjenama još i više'', izjavila je na konferenciji za medije predsjednica Sindikata gospodarstva (SING) Jasna Pipunić.

Prihvaćanje izmjena i dopuna Kolektivnog ugovora najavljeno je nakon što je održan posljednji sastanak u procesu mirenja između sindikata i Uprave INE.

Nereprezentativni Nezavisni sindikat radnika Hrvatske (NSRH) jutros je, pak, objavio početak 'bijelog štrajka' kojim će, kažu, usporavati rad. Unatoč godišnjim povećanjima, NSRH tvrdi da su radnici još uvijek potplaćeni, mnogi rade za gotovo minimalnu plaću, a uz to su i preopterećeni.

''Nitko u INI neće biti na minimalnoj plaći. Čak i oni koji su do sada bili na minimalnoj plaći idu iznad nje. Činjenica je da imamo brojne dodatke koje druge kompanije nemaju jer mi radimo u uvjetima od tri smjene'', odgovorila je Pipunić.  

Također iz Uprave INE ranije danas su priopćili da NSRH nije reprezentativan, dodavši kako je cilj njihova agresivnog nastupa "privući što veći broj članova''.

Reprezentativni sindikati naglasili su da svakodnevno kroz pregovore rade na poboljšanju prava svojih članova, a nepostojanje Kolektivnog ugovora bila bi najveća šteta upravo za radnike, dodali su.

''Špekulacije kolega o povećanjima od 500, 700 ili 800  eura nisu primjerene. Mi ne pregovaramo o željama nego u uvjetima rada. Mi smo svije ciljeve praktički ostvarili'', naglasila je Pipunić na konferenciji za novinare.

Predsjednik Sindikata naftne djelatnosti – INAŠ, Siniša Koritnik ocijenio je pregovore u procesu mirenja vrlo uspješnima.

Za radnike INA maloprodajnog servisa (IMS) dogovoreno je povećanje plaće u prosjeku od 14 do 22 posto bruto.

''Osim toga, nakon više od 12 godina dogovoren je dodatak od 0,5 posto po godinu radnog staža i dodatak za rad u drugoj smjeni, uz postojeći dodatak za rad subotom. To rijetko koja privatna kompanija iz trgovačke branše ima'', istaknuo je Koritnik.

Izmjene postojećeg kolektivnog ugovora otvaraju vrata za nova pregovaranja, rekao je glavni sindikalni povjerenik u Samostalnom sindikatu energetike, kemije i nemetala (EKN) Zvonimir Mikloš.

''INA je 1996. godine potpisala prvi kolektivni ugovor u Hrvatskoj koji je i danas na snazi. Kolektivnim ugovorom zadržavaju se svi mogući benefiti, a bez njega imate prazan papir'', rekao je Mikloš.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • Selo_malo 09.01.2025.

    Sindikalistima, plaćenicima tvrtke, nije u interesu raditi za zaposlenike, nego za svoje poslodavce. To se zove kruh bez motike. Uživaju sve benefite, povremeno organiziraju igrokaze za naivce, i to je sav posao sindikalista, onih istih koji su se u socijalizmu bavili sa svinjskim polovicama na rate. Korito se je promijenilo, ali su svinje ostale iste!

  • 123445 08.01.2025.

    Sva tri sindikata koji djeluju i INI, INAŠ, SING i EKN su isključivi krivci za ovakvo stanje. Godinama ne štite radnička prava, već samo svoje guzice. OD kada je MOL dobio poklon od Sanadera, od onda počinju problemi, a sindikati šute i šute, ništa ne radi i gle čuda sada su se probudili. Plače radnika u INI trebale bi biti veće 70% nego što je sada. Plaće im nisu rasle od 2008 do 2023. i onda 2023 dobili 9%. Sramota, a ovi i tada šutjeli. Lopovi i uhljebi.

Komentiraj...
Vidi sve komentare