Predsjednik misli kako se osporavanim Zakonom ne poštuju načela pravednosti, jednakosti i razmjernosti jer se u Zakon uvodi nejednakost i neravnopravnost u podmirivanju javnih troškova. Svi oni koji primaju više od 3000 kuna plaćaju dva posto kriznog poreza, a oni s više od 6000 plaćaju četiri posto. Mesić smatra da Zakon štiti bogate.
Člankom 51. stavka 1. Ustava Hrvatske propisano je da se porezni sustav temelji na načelima jednakosti i pravednosti. Međutim, člankom 5. stavkom 1. Zakona porezne stope nisu uređene na način koji građanima jamči jednakost pred zakonom zato što teret poreznog opterećenja nije utvrđen razmjerno primanjima koja građani ostvaruju. Uvođenjem posebnog poreza posebno su pogođeni najsiromašniji slojevi društva, odnosno većina građana, a građani koji ostvaruju mjesečna primanja u iznosima i deset puta višim od navedenih ne osjećaju teret poreznog opterećenja. Država, kao jamac socijalnog blagostanja, dužna je voditi računa o svim građanima podjednako, poticati gospodarski napredak i socijalno blagostanje građana te štititi njihova prava i gospodarske mogućnosti, stoji u obrazloženju Ureda predsjednika.
POLANČEC: NAKON OCJENE SUDA ZNAT ĆEMO NA ČEMU SMO
Potpredsjednik Vlade Damir Polančec kazao je kako je slanje zakon na ocjenu ustavnosti Mesićevo pravo.
- Ne sumnjam u kompetenciju ustavnog suda. Nakon ocjene znat ćemo na čemu smo - kratko je komentirao Polančec.
HEBRANG: MESIĆ ŽELI SRUŠITI VALDU
Hebrang je izjavio kako Mesić odlukom o slanju kriznog poreza na sud želi srušiti proračun i Vladu, piše Večernji list. Naglasio je i kako on nikada ne bi postupao tako da je predsjednik države, jer posao predsjednika nije da vrti plačeve čekajući da netko drugi rješi probleme. Dodao je kako je najlakše skupljti bodove krtizirajući druge. Odbacio je tvrdnje da su mjere Vlade nesocijalne.