To je to što me zanima!

Predator 'ljigavac' na Jadranu: Sliči bombonu i - uništava sve

Presijavaju se u duginim bojama jer na njihovim trepetljikama dolazi do loma svjetlosti. Čine ogromnu štetu jer se hrane zooplanktonom, hranom za inćune i srdele. Rapidno se razmnožavaju...
Vidi originalni članak

Mala je počela vikati: "Mama nešto ljigavo je u moru!". Zakolutala sam očima, mislila sam da je opet stala na travu. Ali kad sam ušla u more u njemu su bili pravi ljigavci. Na tisuće njih! Ma milijuni! Odmah smo viknuli djeci da izađu van i primijetili smo komešanje drugih turista na plaži. Svi su zurili u plićak i s oprezom umakali prvo jednu pa drugu nogu. I mi smo se odvažili i shvatili da ljigavci ne peku. Bilo je to ovo ljeto početkom kolovoza na uređenoj plaži Lanterna kraj Poreča, kazala nam je mama koja je s obitelji svjedočila najezdi milijuna 'ljigavaca' sličnih meduzama.

 - Počeli smo ljigavce grabiti s dječjom kanticom. U jednom mahu bi u kantici zagrabili i desetak njih. Bili su veliki od tek jednog centimetra do najviše šest ili sedam centimetara. Potpuno prozirni, a u bistrom moru se vidio lom svjetlosti kroz njih pa bi i naoko zasvijetlili. Odvažili smo se još malo i zaplivali. U svakom zamahu rukom osjetili bi nekoliko ljigavaca na dlanu. 'Kao da se kupamo s Haribo bombonima!' smijala se moja 11- godišnja kći Laura. Na kraju su se svi na plaži kupali s ljigavcima, pomalo njurgali i radili kisela lica i lica gađenja, ali smo svi istrpjeli ove goste. Dva dana nakon toga, isti su se ljigavci pojavili i na plaži u Červar Poratu, također kraj Poreča. Bilo  ih je manje, ali su svi kupači primijetili. - ispričala nam je gospođa.

Nije opasan za ljude ali jest za riblji fond

Ti 'ljigavci' se zovu Mnemiopsis leidyi, rebraši su ali vrlo sličan meduzama. Doneseni su balastnim vodama brodova, a čine ogromnu štetu jer se hrane zooplanktonom, hranom za inćune i srdele.
Institut za oceanografiju i ribarstvo na svojim Facebook stranicama objavio je seriju fotografija Mnemiopsis leidyi kod Pule.

Problem je i njihovo rapidno razmnožavanje, jer ova vrsta to čini samooplodnjom. Najgore od svega je što su rebraši i mesožderi koji se hrane jajašcima i ličinkama ribe, pa posljedično mogu dovesti do kolapsa gospodarski najznačajnije riblje populacije Jadrana, od koje, od ribara do trgovaca i prerađivača, živi veliki broj ljudi.

Iz Instituta pišu: “Mnemiopsis leidyi, planktonski organizam iz skupine rebraša prošlog je ljeta dosegao iznimnu brojnost na području Sjevernog Jadrana uključujući i zapadnu obalu Istre. Kod nas nije zavičajna vrsta, a porijeklom je iz zapadnog Atlantika. U Crnom je moru uzrokovao kolaps populacije inćuna zbog hranjenja njihovom mlađi, a nadamo se da se nešto slično neće dogoditi i kod nas.

Ovih smo ih dana fotografirali u blizini Pule. Kako su rebraši građeni od 97% vode, gotovo su potpuno prozirni pa je uz fotografiranje potrebna i značajna naknadna obrada slika da bi se istaknule nježne strukture, što je i ovdje napravljeno osim u jednom slučaju da vidite razliku. 

Na njihovim trepetljikama dolazi do loma svjetla pa se one presijavaju u duginim bojama. U nekim slučajevima je spektar boja vidljiv na cijelom tijelu. Međutim, taj je rasap svjetla nastao u valovima na površini, a spektralni snop samo je prošao kroz rebraševo tijelo.”, stoji u opisu. Fotografije možete pogledati na Facebook stranicama instituta.


 

Idi na 24sata

Komentari 59

  • jozabroz 06.11.2017.

    jedino sta se jedno pola godine kasni sa tom vijesti..))) ili tad jos niste znali sta je to il kako bi ih na latinskom nazvali,,)))))

  • zuluf_52 06.11.2017.

    Kada bi to bili jedini ljigavci u zemlji.

  • SAIBABA 06.11.2017.

    Neki dan ušao u more normalan kad sam izašao nemam iz čega pišati.

Komentiraj...
Vidi sve komentare