Za vrijeme dok se protiv njega vodi istraga zbog ozbiljnih optužbi za fizičko i seksualno zlostavljanje najmanje 20 časnih sestara 90-ih godina, bivši isusovac i autor više od 200 crkvenih murala po cijelom svijetu Marko Ivan Rupnik i dalje aktivno djeluje kao "božji sluga". Naime, krajem kolovoza 2023. godine, nakon što su ga isusovci udaljili iz službe, primljen je u Koparsku biskupiju, potvrdili su iz ureda koparskoga biskupa za slovenske medije još krajem prošle godine, ali od tada više ne odgovaraju na medijske upite o bivšem isusovcu.
- Rupnik uživa sva prava i dužnosti dijecezanskih svećenika do izricanja sudske presude - rekli su u koparskoj biskupiji, stoga može nastaviti obavljati svoje svećeničko zvanje, davati odrješenje, obavljati duhovno vodstvo i duhovne vježbe.
Kako je javljao lokalni Radio Ognjišče, Rupnik želi i dalje voditi duhovne vježbe i izrađivati mozaike po kojima je bio poznat. Njegova djela i dalje krase svetišta dijelove svetišta u Lourdesu i Fatimi te u samom Vatikanu, ali i novu solinsku baziliku u Hrvatskoj. Osmislio je i križni put u crkvi Svete Marije Kraljice Mira u Sisku. Tamošnji biskup Vlado Košić dao ga je isklesati prema Rupnikovim nacrtima.
Njegovi mozaici ukrašavaju i kapelu u kripti u San Giovanni Rotondo, u kojoj se nalazi grob Padre Pija.
Nakon što su ga izbacili isusovci, Rupnik je 13. lipnja prošle godine napisao pismo koparskom biskupu Juriju Bizjaku, tražeći da bude primljen u biskupiju “ad experimentum”, odnosno na eksperimentalnoj osnovi. Prema slovenskom katoličkom portalu Blagovest, Rupnik je iz župe Črni vrh nad Idrijom, koja se nalazi u Koparskoj biskupiji.
Biskup Bizjak je pak o zahtjevu razgovarao s nadbiskupom Jean-Marie Speichom, apostolskim nuncijem u Sloveniji, koji je odobrio taj potez, sugerirajući da to znači da svećenik "sada može slobodno obavljati svoju službu".
Rupnik je, inače, u Crkvi bio poznat kao ravnatelj Centra Aletti, instituta utemeljenog 1990-ih pri Papinskom orijentalnom institutu u Rimu kao središte umjetnosti, teologije i kulture.
Prema isuovačkom redu, zaprimili su bili niz izvješća o "duhovnom, psihičkom i seksualnom zlostavljanju s vrlo visokim stupnjem vjerojatnosti, koje je Rupnik navodno počinio nad ženama i muškarcima od sredine 1980-ih do 2018."
Šokantno! Žrtve Marka Rupnika javno progovorile jučer u Rimu
Mirjam Kovač (62) i Gloria Branciani (60), bivše članice Zajednice Loyola iz Ljubljane, tvrde da su 90-ih bile žrtve predatorskog bivšeg isusovca Marka Ivana Rupnika i jučer su se prvi put pojavile u javnosti na konferenciji za novinare u Rimu.
- Dugo nisam shvaćala što se događa oko mene. Tek nakon što je Gloria napustila zajednicu Loyola u Ljubljani, u Sloveniji, počela sam shvaćati. Tri godine kasnije izašla sam i ja. Mnogo je sestara koje su pobjegle i mnoge od njih doživljavaju posljedice proživljenog, oboljele su ili imaju druge neugodnosti - rekla je Mirjam Kovač.
Nakon što se doznalo da će Rupnik biti premješten u slovensku koparsku biskupiju, papa Franjo je u listopadu najavio novu istragu. Nekoliko je žena tad anonimno optužilo svećenika i umjetnika da je iskoristio svoj autoritet i seksualno ih zlostavljao. Optužen je da je dvije časne sestre tjerao na seks u troje uspoređujući ga sa Svetim Trojstvom. Jedna ga časna optužuje da joj je slomio prst i pritom rekao da je to učinio iz ljubavi, dodavši: “Sada imate vječni pečat Družbe Isusove”.
Kao mlada studentica medicine u Rimu, Gloria je, kaže, upoznala Rupnika koji je već tada smatran duhovnim ocem.
- U početku sam se osjećala dezorijentirano, zbunjeno jer je Rupnik ušao u moj duhovni svijet, iskrivivši i moj odnos s Gospodinom, ušao je s autoritetom duhovnika, ispovjednika i kao jamac karizme svete zajednica koja se rađa - počela je priču Gloria, kako prenose talijanski mediji, pa nastavila:
- Imala sam 21 godinu i bila sam vrlo naivna (...) Rupnik je u stanju manipulirati mnogim ljudima oko sebe stvarajući vrlo veliku mrežu. Zajednicu Ignazio di Loyola napustila sam 1993. Pobjegla sam zbog dubokog osjećaja tjeskobe koji sam osjećala. Nisam više željela osjećati bol i osjećaj gubitka identiteta. Zlostavljane smo fizički, psihički i seksualno. To su tri aspekta zlouporabe savjesti, intimnog prostora u kojem nastaje naš svijet. Zlostavljanje u ovom prostoru je porazno. Rupnik je ušao u moj duhovni svijet i izobličio moj odnos s Gospodinom. Tražim istinu i pravdu, bez osobne osvete. Oprostila sam sebi i oprostila sam Rupniku. Ali inzistiram na transparentnosti i javnom priznanju svega zla koje smo pretrpjeli u zajednici Ignacija Lojolskog, čiji smo bile dio.
Rupnik je nedavno bio na Hvaru?!
Godine 2020. kad je već suočen s optužbama Rupnik je propovijedao korizmenu meditaciju za svećenike u Vatikanu. U siječnju 2022. susreo se s papom Franjom osobno, a u studenom 2022. primio je počasni doktorat na katoličkom sveučilištu u Brazilu. Doduše, kasnije je poništen.
Unatoč nizanju optužbi za duhovno i seksualno zlostavljanje, Rupnik je koncelebrirao misu u bazilici u Rimu u ožujku 2022. i ostao službeni savjetnik nekoliko vatikanskih odjela.
Talijanski list Domani izvijestio je da je Rupnik 2023. putovao u Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku. Njemačka katolička internetska stranica Katholisch.de objavila je da je Rupnik još u lipnju “dovršio radove na franjevačkoj crkvi u Mostaru, u Bosni i Hercegovini, te započeo daljnje radove, uključujući i biskupsku kapelu na hrvatskom otoku Hvaru”.
Zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša u emisiji “Susret u dijalogu” Hrvatskoga radija krajem prošle godine je rekao:
- Čujte, ne bih ulazio u to što se tiče stvari angažmana, zašto je angažiran i sve ovo drugo, ne bih htio ni opravdavati, ali neke stvari mislim da bi trebalo gledati razborito, jer jedna je stvar što je netko umjetnik, a ovdje je pitanje kad je netko svećenik. Ljudi to drugačije percipiraju. I zato mislim da trebamo biti vrlo oprezni u nekim stvarima, ne činiti neke stvari koje mogu u ovom trenutku učiniti veliku štetu...
Kako je pisala Slobodna Dalmacija, Rupnik je prije izbacivanja iz isusovačkoga reda bio pod njihovim sankcijama zbog optužbi i imao je zabranu putovanja izvan Rima i pokrajine Lazio, no svejedno je otputovao u Mostar i na Hvar. Tamo se zaputio kako bi završio projekt franjevačke crkve u Mostaru te kod biskupa Ranka Vidovića u Hvar, gdje je dogovorio uređenje privatne biskupske kapele. Tome su se oštro usprotivili hvarski svećenici na čelu s generalnim vikarom Stankom Jerčićem.
Rupnik je inače godinama ljetovao u Svetištu i Duhovnom centru Majke Božje Lurdske u Vepricu, kod Makarske, izvještavali su katolički mediji. Tamo je u dvorani postavio mozaik anđela mudrosti s lirom, na vanjskoj strani zgrade izradio mozaik uskrslog Krista, a mozaikom Navještenja Marijina ukrasio je kapelu.