To je to što me zanima!

'Pravo na pomognutu oplodnju na teret HZZO-a treba omogućiti svim ženama. I u LGBT zajednici'

Naglasila je i da pravo na medicinski pomognutu oplodnju nemaju ni žene u istospolnoj zajednici, čime ih se eksplicitno diskriminira po kriteriju seksualne orijentacije
Vidi originalni članak

Predsjednica GLAS-a Anka Mrak Taritaš najavila je u srijedu da će u proceduru uputiti izmjene zakona kojima će tražiti da se pravo na pomognutu oplodnju omogući svim ženama, uključujući i one u istospolnoj zajednici ili životnom partnerstvu, i to u potpunosti na teret HZZO-a.

POGLEDAJTE VIDEO:

„Zakon o medicinski pomognutoj oplodnji je prerestriktivan, te to pravo trenutno imaju samo bračni i izvanbračni heteroseksualni partneri i samkinje čije je, citiram, 'dosadašnje liječenje neplodnosti ostalo bezuspješno ili bezizgledno', što znači da žene koje nisu u braku ili izvanbračnoj vezi zapravo nemaju pravo na medicinski pomognutu oplodnju”, rekla je Mrak Taritaš na konferenciji za novinare.

Naglasila je i da pravo na medicinski pomognutu oplodnju nemaju ni žene u istospolnoj zajednici, čime ih se eksplicitno diskriminira po kriteriju seksualne orijentacije.

SUPER MAMA Žena ima 15-ero djece: 'Od 1993. do 2019. bila sam trudna svake godine osim 2003. i 2017.'

Za državu kao što je naša, s ozbiljnim demografskim problemima, što liberalniji zakon o medicinski pomognutoj oplodnji je i pitanje zdravog razuma i mora biti važan dio demografske politike, a ne samo pitanje temeljne jednakosti pred zakonom za sve građane, ocijenila je.

„Zato u proceduru upućujem izmjene zakona kojima ću tražiti da se pravo na pomognutu oplodnju omogući svim ženama koje to žele, uključujući i žene koje su u istospolnoj zajednici ili imaju sklopljeno životno partnerstvo. Osim toga, tražit ću da postupak medicinski pomognute oplodnje u potpunosti ide na teret HZZO-a”, najavila je Mrak Taritaš.

POTROŠILA 116.000 EURA NA IVF Rodila u 53. nakon 25 godina pokušaja: 'Vjerujem da je bebu poslao moj pokojni otac s neba'

Upozorila je i da je ograničenje dobi za žene također prerestriktivno jer dok većina EU zemalja ograničava dob na 50 godina, kod nas je 42 godine pa je pozvala i da se kod nas podigne za žene koje se odluče na medicinski pomognutu oplodnju.

Idi na 24sata

Komentari 17

  • _______ 21.06.2023.

    Anka Mrak Taritaš, 04.11.2021.: "Treba intenzivno pojačati kampanju, ali očito je da to nije dovoljno. Sad je trenutak da se ljudima kaže - ne možete na posao, u trgovine, u kafiće i restorane, ne možete više nigdje ako niste cijepljeni".

  • DadoDavor 21.06.2023.

    bliže se izbori izgleda

  • sparky2 21.06.2023.

    Zamislite si facu jednog progresivnog, nesebičnog donora sperme, kad se u budućnosti promjeni zakon, pa mu na račun sjedne jedno dvadeset alimentacija.

Komentiraj...
Vidi sve komentare