Samo nekoliko činjenica - od ukupno 77 reformi u Nacionalnom planu, 17 se odnosi na pravosuđe. Tu postoji veliki reformski zamah. Ministarstvo pravosuđa i uprave je pojedinačno najveći predlagač zakona u Vladi, što pokazuje intenciju da se provode reforme u pravosuđu. Jedna od najvećih i u području pravosuđa i javne uprave je reforma plaća donošenjem novog Zakona o plaćama u državnim i javnim službama čime će doći do daljnjeg povećanja plaća. Svjesni činjenice da postoje male plaće, koje su i povećavane, to nastavljamo kroz ovaj dodatak od 100. 80 i 60 eura, ali i drugim korakom od iduće godine - novim Zakonom o plaćama, ponavljao je ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica i nakon današnjeg prosvjeda pravosudnih službenika sve ono što je već tisuću puta rekao ovih dana.
PRATITE UŽIVO:
Ništa novo nije rekao niti najavio, a kraj niti ishod ove doista problematične situacije u kojoj službenici sudova štrajkaju već četvrti tjedan se nazire. S prosječnom plaćom od tek oko 600 eura bore se za povećanje i zahtijevaju povišicu od 400 eura odmah. Odnosno 300, obzirom da će od srpnja dobivati 100 eura dodatka. Taj najveći dodatak ide za one s najmanjim koeficijentom 0,631. Nadalje, ovisno o koeficijentima, po tom dogovoru s reprezentativnim sindikatima, ostali dobivaju povećanje od 80 ili 60 eura. To bi bilo povećanje plaće oko 20 posto.
U drugom koraku ide povećanje za još minimalno 10 do 15 posto, što bi, primjerice, za zapisničare značilo plaću od oko 1000 eura neto. I to upravo kroz taj novi Zakon, kada će se taj najmanji koeficijent povećati na 0,9, a tako se i svaki sljedeći povećava. Ali - to je tek od početka iduće godine. Sudski službenici od štrajka ne odustaju, to su jasno danas poručili na prosvjedu, na kojem su zazvali i ministrovu ostavku ukoliko ne razumije njihovu situaciju. Vlada, trenutno, isto i dalje ne popušta. Ministrovo današnje obraćanje svelo se na puko vrćenje istih rečenica, koje smo praktički mogli samo prekopirati iz svih izjava prethodnih dana.
- Vjerojatno ste se naslušali obećanja da će se urediti sustav plaća i donijeti novi Zakon i evo, nikad bliže smo tome. Svaki resor je imao zahtjeve svojih sindikata, mi smo imali zahtjev Sindikata službenika u pravosudnim tijelima i kao Vlada smo odlučili premostiti ovu situaciju do novog Zakona isplatom dodatka, koji će se uredbom ugraditi i od iduće godine u plaće. Mislim da nije bilo većeg povećanja plaća u jednom trenutku kao što je ovaj dodatak - rekao je.
Upitan kako će pravosuđe preživjeti ako ovakva situacija na sudovima potraje još nekoliko mjeseci, ministar nije konkretno odgovorio.
- Moja poruka predstavnicima sindikatima je da idemo u povećanje onako kako Vlada i Ministarstvo financija mogu, a to je kroz ova dva koraka. Pozivam ih na strpljenje i povjerenje da ćemo u drugom koraku doći do povećanja plaća. Vidjeli smo danas na prosvjedu da su se predstavnici sindikata referirali i na odnos unutar samih sindikata, da li je u ovoj situaciji postoje nekakvi sukobi unutar sindikata, borba za reprezentativnost, nešto drugo unutar same sindikalne scene, ja to ne znam, ali mogu reći da zajedno možemo raditi na uredbi i daljnjem povećanju - istaknuo je.
Naravno da ovo stanje nije dobro za nikoga, istaknuo je. Ali ne nudeći odgovor što ako potraje.
- Tražimo razuman pristup da zajedno radimo na povećanju plaća u pravosuđu - ponavljao je.
Nije odgovorio ni na pitanje može li biti kompromisa ako sudski službenici pristanu na manje povećanje istog trena.
- Ne bih ja hipotetski odgovarao - rekao je.
Vezano za ubojstvo u Trogiru, Malenica je rekao da nema detalje i konkretne informacije.