Na dnevnom redu sjednice Vlade je rebalans ovogodišnjeg proračuna koji se, kako je najavljeno, povećava i s prihodne i rashodne strane. Prihodi se povećavaju se za 1,1 milijardu - s 26,6 na 27,7 milijardi eura, a rashodi se povećavaju za 1,2 milijardu - na 29,3 milijarde eura.
Glavni su razlozi sredstva potrebna za obnovu od potresa i peti paket pomoći građanima, kao i za plaće te mirovine.
Na dnevnom je redu i izmjena Zakona o izbornim jedinicama kojom će se intervenirati u odredbu o datumu stupanja na snagu zakona. Sabor je taj Zakon izglasao 28. rujna s odredbom o stupanju na snagu 1. listopada.
No, u Narodnim novinama kao službenom glasilu zakon je objavljen izvan roka, tek 4. listopada.
Do toga je došlo jer je predsjednik Republike potpisao zakon 3. listopada, pozivajući se na ustavni rok od osam dana za stavljanje potpisa. Vladajuća većina ocijenila je to potezom bez presedana i namjernom institucionalnom opstrukcijom.
PRATITE UŽIVO:
Na početku sjednice Vlade, koja ni ovog puta nije počela na vrijeme već je tradicionalno kasnila pola sata, uvodno se obratio premijer Andrej Plenković.
- U Zagrebu se održava velika donatorska konferencija posvećena razminiravanju u Ukrajini. Donirat ćemo Ukrajini za razminiravanje dodatnih 5 milijuna eura - rekao je Plenković.
- Na konferenciji na kojoj je bilo 35 zemalja i međunarodnih organizacija prikupljeno je pola milijarde eura. Naša solidarnost s Ukrajinom je praćena i vrlo jasnim djelovanjem - dodao je.
Osvrnuo se i na trenutnu situaciju u Izraelu.
- Održani su sastanci o budućnosti Unije, osvrnuli smo se na situaicju na Kosovu nakon incidenta i terorističkog napada u Banjskoj. Vlada je snažno osudila terorističke napade Hamasa na Izrael gdje je poginuo velik broj civila, izražavamo sućut. Reagirali smo i kao predsjedavajuća Međunarodnim savezom sjećanja na holokaust. Podržavamo pravo Izraela u skladu s međunarodnim pravom, zabrinuti smo za daljnju eskalaciju i destabilizaciju Bliskog istoka - rekao je Plenković.
- Zahvaljujem Veleposlanstvu na brizi za naše državljane, oni koji su tražili pomoć su je i dobili - dodao je.
Komentirao je i akciju policije u Splitu kojom se razbio narko lanac.
- To je još jedan dokaz da se policija bori protiv kriminala, skupina koje se bave raspačavanjem droge, ova su uhićenja povezana sa suradnjom s njemačkom policijom, sudjelovala je i Španjolska. Prošle i ove godine hrvatska policija radila je na otkrivanju i razbijanju 49 skupina i na tome im čestitam - istaknuo je.
Komentirao je i financijski rejting.
- Važno je da je Fitch revidirao izgled dugoročnog rejtinga Hrvatske, on je na razini BBB+, a izgledi su sad postali pozitivni što znači da imamo dobre poruke. Naš rast BDP-a je drugi najbolji rezultat u EU-u i nadomak smo kreditnog rejtinga kakvog Hrvatska nikad dosad nije imala. To ohrabruje - naglasio je Plenković.
Jedna od najvažnijih točaka današnje sjednice, naglasio je, jest rebalans proračuna.
- Ovaj rebalans je važan za nastavak gospodarskog rasta, usporavanje inflacije. Zrcale se prilagođeni prioriteti, a to su provedba petog paketa mjera Vlade, rast mirovina, plaće u javnim i državnim službama, obnova od potresa, sredstva, povrh onog što smo osigurali ranije, za besplatni obrok, demografske mjere vezane uz rodiljni dopust... - naveo je.
- Na kraju će proračun opće države završiti s minimalnim deficitom od 0,3 posto ili svega 235 milijuna eura, što potvrđuje da nam je proračun u 2023. uravntožen i da smo uspjeli balansirati i prihodnu i rashodnu stranu. Smanjujemo javni dug za 20 postotnih bodova i to u ovako kriznim vremenima i iznosi 60,7 posto - dodao je.
Za kraj je napomenuo i kako će Vlada u Sabor uputiti ponovno prijedlog Zakona o izbornim jedinicama.
- Time kao Vlada otklanjamo formalno-pravne nedostatke nastale kao posljenica nepotrebnog, štetnog, presedanskog postupka predsjednika Republike, koji nije na vrijeme potpisao Zakon. Namjerno je to učinio - naglasio je posvetivši dobar dio vremena uvoda sjednice kako bi ponovio sve što je već o ovoj temi nekoliko puta rekao o predsjedniku Zoranu Milanoviću i tome kako je ranije potpisivao zakone isti dan nakon glasanja u Saboru.