Šesnaest godina nakon zamrzivanja, Hrvatska vraća obvezni vojni rok. Vojna obveza za sve mladiće starije od 18 godina trebala bi stupiti na snagu s prvim danom iduće godine. U MORH-u naporno rade na izmjenama Zakona o obrani i zakona o službi u Oružanim snagama te pratećim pravilnicima.
Još uvijek nije poznato hoće li vojni rok trajati dva ili tri mjeseca. Ako bi trajao dva mjeseca, tada bi ročnici dobili tek temeljnu pješadijsku obuku, a ako bi trajao tri mjeseca, ročnici bi se slali i na neki oblik specijalističke obuke u kopnenoj vojsci, zrakoplovstvu i protuzračnoj obrani ili mornarici, piše Novi list. Obuka će se odvijati u vojarnama u Požegi, Sinju i Kninu.
Ročnici bi nakon završene obuke mogli birati hoće li se vratiti u civilstvo ili će ostati u Oružanim snagama i tražiti u njima karijeru.Što se tiče kandidata, mnogi će se pozvati na priziv savjesti i neće služiti vojni rok, tj. imati vojnu obuku. Ministarstvu obrane procjenjuju da će u prvoj godini, odnosno u 2025., kroz obveznu obuku proći između 4.000 i 4.500 ročnika
Priziv savjesti
Oni koji će se pozvati na priziv savjesti, služit će civilni vojni rok. On će vjerojatno biti i dvostruko duži od normalnog. Njihove dužnosti i obveze Ministarstvo će koordinirati s Civilnom zaštitom, jedinicama lokalne samouprave i sustavom socijalne zaštite. Kroz sustav Civilne zaštite oni će dobiti obuku kako postupati u slučaju prirodnih katastrofa kao što su požari ili poplave, ili naučiti osnove pružanja prve pomoći.
Moguće je da će sudjelovati u općinama i gradovima u važnim infrastrukturnim projektima, a u sustavu socijalne zaštite sudjelovali bi u pomoći potrebitima. Još uvijek nije poznato koliku će naknadu dobivati za ovu svoju aktivnost.
Bit će moguće i odgoditi služenje vojnog roka. Na primjer, oni koji nakon srednje škole upišu fakultet imat će pravo zatražiti odgađanje služenja vojnog roka dok ne završe visoko obrazovanje.