Milijarder rođen u Južnoafričkoj Republici predložio je ponavljanje glasanja u regijama koja je Moskva anektirala, ovaj put uz nadzor Ujedinjenih naroda, nakon čega bi se Rusija povukla u slučaju negativnog rezultata.
Musk je predložio i da Krim formalno postane dio Rusije, „kao što je bio od 1783.“ do „greške“ sovjetskog čelnika Nikite Hruščova. U spornoj objavi pozvao je i na neutralni status Ukrajine.
"Vrlo je pozitivno da netko poput Elona Muska razmišlja o mirnom načinu izlaska iz ove situacije", rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov novinarima.
"U usporedbi s puno profesionalnih diplomata, Musk i dalje traži načine da se postigne mir. A postizanje mira bez ispunjavanja ruskih uvjeta je apsolutno nemoguće", dodao je.
Kijev je rekao da se nikada neće složiti prepustiti teritorij koji je oduzet silom, a zakoniti referendumi ne mogu se održati na okupiranom teritoriju gdje su mnogi ubijeni ili protjerani.
Nakon što je (ruski predsjednik) Vladimir Putin prošli tjedan objavio aneksiju četiriju ukrajinskih pokrajina, Kijev je aplicirao za članstvo u NATO-u i neće pregovarati s Rusijom dok je Putin predsjednik.
Musk je u ponedjeljak pitao korisnike Twittera da glasaju o njegovom prijedlogu za mir u Ukrajini.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij odgovorio je svojim protupitanjem na toj društvenoj mreži: "Kojeg Elona Muska preferirate?" "Onog koji podržava Ukrajinu“ ili „onog koji podržava Rusiju?“.
Do podneva u utorak, na Muskov prijedlog odgovorilo je oko 2,5 milijuna ljudi, od kojih se oko 60 posto usprotivilo planu.
Peskov je rekao u utorak da 'botovi' aktivno sudjeluju u glasanju. Nije za to ponudio dokaze, dodaje Reuters.
Moskva je uvijek bila otvorena za pregovore o okončanju sukoba, naglasio je Peskov.
Kritizirao je novu ukrajinsku uredbu, koju je u utorak potpisao Zelenskij, a po kojoj se formalno proglašavaju "nemogućim" bilo kakvi pregovori s čelnikom Kremlja, ali se ostavljaju otvorena vrata za pregovore s Rusijom.