Petero ljudi uhićeno je zbog navodne povezanosti s izbijanjem požara u meksičkom centru za pritvor migranata u kojem je poginulo 39 ljudi, javlja Reuters.
U sklopu istrage, Sara Irene Herrerias, voditeljica odjela za ljudska prava ureda državnog odvjetnika, rekla je da su izdani nalozi za tri službenika vladinog Nacionalnog instituta za migracije (INM), dva službenika privatne zaštite i osobu optuženu za paljenje vatre.
Nije pojasnila koji je od šest naloga za uhićenje ostao na čekanju.
- Privatna tvrtka, Grupo de Seguridad Privada CAMSA SA de CV, bila je odgovorna za sigurnost u centru u gradu Ciudad Juarezu na sjevernoj granici - rekla je ministrica sigurnosti Rosa Icela Rodriguez.
- Nekoliko je nepravilnosti otkriveno kada su istražitelji istraživali CAMSA-u - rekla je Rodriguez, dodajući da je vlada zatražila od instituta za migracije da povuče svoj ugovor s tvrtkom. Rekla je da istražitelji istražuju kako su članovi privatne zaštitarske tvrtke bili obučavani.
- Savezni agenti preuzet će sigurnost u migrantskim centrima u državi Chihuahua - kazala je Rodriguez.
Rodriguez je rekao da je bilo neuspjeha u nadzoru državnih službenika u raznim područjima, uključujući one koji su odobravali ugovore "bez provjere od čega se oni stvarno sastoje".
U pritužbi podnesenoj saveznim tužiteljima u srijedu, u koju je Reuters imao uvid, navodi se da je državni dužnosnik za migracije, Salvador Gonzalez, bio upozoren na požar i naredio da se migranti ne puštaju.
Jorge Vazquez, odvjetnik koji je podnio tužbu, rekao je Reutersu da je informacija došla od njegovih klijenata koji su bili upoznati s onim što se dogodilo. Odbio je dati imena svojih klijenata, rekavši da bi ih to dovelo u opasnost.
Gonzalez je Reutersu rekao da su optužbe neistinite. Rekao je da nije naredio da migranti ostanu pod ključem te dodao da ne komunicira izravno s upraviteljima pritvorskih centara.
Vlasti su priopćile kako vjeruju da su požar, u kojem su poginuli muški imigranti iz Salvadora, Gvatemale, Hondurasa, Venezuele i Kolumbije, izazvali migranti koji su zapalili madrace kao oblik prosvjeda.