"30 posto ih uzmem od prijatelja, 30 posto od SDP-a, 30 posto na natječaju", objasnio je eurozastupnik Predrag Matić po kojem kriteriju uzima ljude na stažiranje u Europskom parlamentu.
A preostalih deset posto valjda otpada na sina predsjednika Republike.
Mediji su se ovoga tjedna raspisali o dvomjesečnom stažiranju starijeg sina Zorana Milanovića u uredu Freda Matića, nakon što je prekinuo studiranje u Nizozemskoj. Ne zna se u koju ga je opisanu kvotu Matić ugurao, ali javnost se nakon afere s navodnim namještanjem ocjene mlađem sinu predsjednika države sada zabavlja namještanjem stažiranja starijem sinu.
Koji do te prilike ne bi došao da nije sin šefa države i bivšeg šefa SDP-a.
Podobnost prije svega
Tu priliku, nažalost, neće dobiti mnogi mladi ljudi, sa završenim fakultetima i većim kvalifikacijama, ako ne poznaju Freda Matića, ako nisu članovi SDP-a, ako nisu djeca istaknutih političara (spominje se i sin Ranka Ostojića), ako nemaju prijatelje i poznanike na pravim mjestima.
Ako nisu podobni, kad su već kvalificirani.
Odnosno, njihov ulaz u stažiranje putem natječaja bit će triput tijesniji od ostalih kandidata.
Matić je istaknuo svoje kriterije za angažiranje mladih stažista i mnogi će reći da je to njegovo pravo. Svoju funkciju zastupnika u Europskom parlamentu odlučio je koristiti za pomaganje prijateljima i stranačkim drugovima, među kojima je i predsjednik Republike.
Ali tako politika šalje poruku. Tako političari svojim primjerom postavljaju kriterije.
Svaki treći magareći
Kolike šanse za stažiranje u Europskom parlamentu imaju mladi, ambiciozni, kvalificirani ljudi? Po Matiću, samo 30 posto.
Svaki treći kvalificirani stažist prođe selekciju uz prijatelje i stranačke drugove. A i na natječaju vrijede Matićevi kriteriji.
Nekada davno, Zoran Milanović je poručio kako za njega i njegovu tadašnju stranku vrijede "bundesligaška pravila", a iskoristio je i slučaj Mirele Holy i njezina izbacivanja iz Vlade zbog pomaganja članici stranke kako bi pompozno objavio da je "podigao letvicu".
A sada se čini da je ta letvica podignuta samo da bi se neki mogli provući ispod nje.
Zemlja znanja
Nepotizam, klijentelizam, stranačko pogodovanje, zapošljavanje bez kriterija, najviše u režiji HDZ-a, ali i brojnih drugih lokalnih šerifa i političara, duboko su nagrizli i kontaminirali hrvatsko društvo. Prednost imaju podobni, a ne sposobni. Traže se veze, a ne kvalifikacije. Korisnija je funkcija od znanja.
A sada takvu poruku šalju Fred Matić i Zoran Milanović.
I to nakon što se još nije ohladila afera s navodnim namještanjem ocjene mlađem sinu predsjednika države u elitnoj zagrebačkoj gimnaziji, što je istraživao čak i Uskok.
Predsjednička djeca
Nema sumnje da je ponekad nezahvalno biti dijete šefa države, premijera ili visokorangiranog političara, jer se svaki uspjeh tumači kao pogodovanje. Ali isto tako, na slučaju stažiranja Milanovićeva sina u Europskom parlamentu očito je da tu priliku ne bi dobio bez pogodovanja.
I sad, svima koji misle da u tom slučaju nema ništa spornog i skandaloznog, a radi se u prvom redu o štovateljima Zorana Milanovića, treba postaviti pitanje kako bi se postavili prema istom slučaju u režiji Kolinde Grabar Kitarović i HDZ-a.
Koliko bi se žuči - opravdano - prolilo da je bivša predsjednica namještala posao ili ocjene svojoj djeci.
Svi su isti
Sada isti princip treba primijeniti na Zoranu Milanoviću, čija djeca dobivaju prilike bez kriterija, koji se hvalio svojim visokim standardima, te koji se doživljava kao brana HDZ-ovu načinu vladanja ovom državom.
A taj zadatak ima i Fred Matić koji bi trebao na svojoj funkciji promovirati drugačije kriterije pri zapošljavanju ili angažiranju od pukog uhljebljivanja prijatelja i stranačkih drugova.
Ili su naprosto na ovom slučaju pokazali da su svi isti. Da je politička kasta svih stranačkih boja apsolutno identična.
A svi drugi, oni koji ne pripadaju tom krugu, svoju sreću mogu tražiti i ambiciju ispunjavati negdje drugdje. Po mogućnosti, izvan ovakve Hrvatske.