To je to što me zanima!

Potres oštetio više od 26.000 građevina, neuporabljivo 1900

Fizičke i pravne osobe na čijoj je imovini utvrđena šteta od prirodnih nepogoda mogu ju prijaviti Gradskom povjerenstvu Grada Zagreba za procjenu šteta od prirodnih nepogoda
Vidi originalni članak

Nakon potresa u Zagrebu, u kojem je oštećeno više od 26 tisuća građevina, a neuporabljivo ih je 1.900, za svakog stanovnika osiguran je smještaj do trenutka sanacije njihova doma, izvijestili su u subotu iz Gradske uprave.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

To se odnosi i na stanovnike centra grada i na vlasnike obiteljskih kuća stradalih u nedjeljnom potresu, a koje su nakon preliminarnih pregleda statičara označene crvenom ili žutom oznakom (neuporabljivo i privremeno neuporabljivo).

Šteta na gotovo 10.000 obiteljskih kuća

Prema informaciji Ureda za upravljanje u hitnim situacijama, od ukupno 26.197 oštećenih građevina na kojima su prijavljene štete, čak 9.642 su obiteljske kuće. Crvenom, odnosno žutom oznakom označeno je ukupno 1.900 građevina.

Iz Gradske uprave su zbog, kako kažu, velikog broja zbunjujućih i netočnih informacija, ponovno pozvali građane koji nemaju alternativni smještaj da se jave na besplatne telefone 0800 8805 i 0800 8802 jer je za njih osiguran smještaj u Studentskom domu u Cvjetnom naselju.

Također, podsjećaju da je gradonačelnik Zagreba Milan Bandić 23. ožujka proglasio elementarnu nepogodu za područje Grada Zagreba i pozivaju oštećenike, fizičke i pravne osobe na čijoj je imovini utvrđena šteta od prirodnih nepogoda da prijave štetu na imovini Gradskom povjerenstvu Grada Zagreba za procjenu šteta od prirodnih nepogoda u pisanom obliku, na propisanom obrascu, a koji je objavljen na mrežnim stranicama Grada Zagreba te ga možete pronaći na linku: https://www.zagreb.hr/javni-poziv-za-prijavu-stete-na-imovini/156593.

Potrebno je naglasiti i kako su sve nadležne gradske službe i dalje aktivno na terenu, te kako je Javna vatrogasna postrojba Zagreb do danas imala 1316 hitnih intervencija vezanih uz posljedice potresa. Na terenu je i svih sedam visinskih vozila JVP Zagreb te 17 visinskih vozila suradnika (Elicom, ZG Holdinga, HEP, Zrinjevac, Velebit promet, CIOS, HV), kao i vatrogasci iz Virovitice, Bjelovara, Slunja, Siska, Varaždina, Karlovca, kojima od srca zahvaljujemo, stoji u priopćenju zagrebačke Gradske uprave.

Idi na 24sata

Komentari 38

  • 29.03.2020.

    Meni ovo liči na basnu o Tri praščića. Onaj tko je mislio i bio vrijedan i namjesto da je dangubio po Špici i po skijalištima i ljetovanjima uredio je kuću ili stan i danas ne plaće i ne moljaka da mu drugi popravlja kuću.

  • Selo_malo 29.03.2020.

    Na žalost, a to nitko ne spominje, jako puno starijih zgrada u centru stradalo je u ovom potresu i iz razloga što su vlasnici stambenih prostora neovlašteno i bez dozvola mjesta nadležnosti masovno radili adaptacije u svojim prostorima pri čemu su probijali i rušili dijelove nosivih zidova. Pri adaptacijama potkrovlja istih , lijevali su betonske deke, što je jednako tako ugrozilo statiku ciglenih objekata. Dakle, zahvati adaptacija rađeni su u fušu i mimo pravila struke te bez ishođenja primjerenih dozvola i suglasnosti. Time su ugrozili i svoju i tuđu imovinu, što kada se ustanovi, niti jedno osiguranje neće pokriti kao štetu! U ovim uvjetima to sve dolazi na naplatu!

  • 29.03.2020.

    a koliko ce ih tek morati rusiti pa raditi replike... katedrala je dobila samo tako, na oba zvonika.... bas danas gledao snimke iz zraka... netko je jucer dao izjavu da ce morati dio po dio skidati i ponovo slagati zvonike... pa mirogojske arkade koje su isto tesko ostecene... a gdje je jos sve ostalo sto je osteceno... ovo ce kostati novaca i vremena

Komentiraj...
Vidi sve komentare