To je to što me zanima!

'Potrebno je oko 60 mil. eura za spas Imunološkog zavoda'

Kujundžić je izrazio uvjerenost da će Imunološki zavod nastaviti proizvodnju na nekoj novoj lokaciji, no u kojem opsegu i po kojem modelu bit će, kaže, poznato tek u lipnju
Vidi originalni članak

Ministar zdravstva Milan Kujundžić izrazio je u srijedu uvjerenost da će Imunološki zavod (IMZ) nastaviti proizvodnju na nekoj novoj lokaciji, no u kojem opsegu i po kojem modelu bit će, kaže, poznato tek u lipnju s obzirom na to da su potrebna ulaganja od najmanje 60-ak milijuna eura.

U novi prostor i opremu za proizvodnju derivata plazme trebat će uložiti 30-ak milijuna eura i dodatnih 30-ak milijuna eura za proizvodnju cjepiva, kao i dodatna ulaganja u marketing na inozemnom tržištu koje je IMZ u međuvremenu izgubio, rekao je Hini ministar nakon što je u prosincu definitivno odlučeno da IMZ na sadašnjoj lokaciji u Rockefellerovoj ulici ne može ostati.

Istaknuo je i da je velika vjerojatnost da će IMZ na nekoj novoj lokaciji proizvoditi i krvne derivate i cjepiva, no tek se, kaže, treba vidjeti isplati li se hrvatskoj državi da sama investira u jedan i u drugi pogon ili će se tražiti strateški partneri.  

Studiju financijske isplativosti radi novo povjerenstvo koje će procijeniti koliko novca treba uložiti i kolika je očekivana korist od premještanja proizvodnje IMZ-a. Još je jedno povjerenstvo osnovano oko Nove godine, a ono je  zaduženo da "raspetljavanje pravne zavrzlame" koju je napravila Milanovićeva vlada kada je pokraj dioničkog društva osnovala i javnu ustanovu Imunološki zavod, rekao je ministar. 

"Oba povjerenstva svoja bi mišljenja trebala objaviti za šest tjedana, a u idućih pet mjeseci trebalo bi donijeti i definitivnu odluku s obzirom da se javljaju partneri i iz zemlje i iz inozemstva zainteresirani za dio ili kompletnu proizvodnju IMZ-a", najavio je Kujundžić koji zasad ne želi otkrivati imena interesenata. 

Ističe i kako se "nikakve ishitrene odluke neće donositi bez ozbiljne analize". 

 Ministar je poručio i da su "vrata širom otvorena svim zainteresiranim ulagačima, uključujući i Visia Croaticu i Grad Zagreb, koji su svojedobno iskazivali interes za ulaganjem u IMZ".

Dodao je da mu se još nitko od njih nije najavio na razgovor, a o zainteresiranosti Grada Zagreba čuo je "samo iz medija".

"Ja ih čekam, dapače, bit ću sretan ako se pojave hrvatski investitori", rekao je Kujundžić. 

Oko 176 zaposlenih u IMZ-u ima u proračunu osigurane plaće za cijelu ovu godinu iako, po ministrovim riječima, "rade vrlo malo". 

Idi na 24sata

Komentari 78

  • siroce777 29.01.2017.

    500 miliona kuna,ne znam zna li doktorčić o ćemu prića,a kad ga grad zg tražio nedaju,jer nema provizije

  • vinko_matic 28.01.2017.

    Silobrčić je, a potvrđuje i Državna revizija, u štedionicu Guste Santinija Pantovčak d.o.o. oročio pet i pol milijuna kuna Imunološkog uz manje od 5 posto kamata, što je u to vrijeme bilo ispod zaštitne stope HNB-a. Poslovne banke davale su od 1992. do 1996. trostruko višu kamatu na štednju! ''U recipročnom poslovanju Imunološki zavod zadužuje se kod iste štedionice uz kamatu od 12 posto! Sve je protuzakonito - niti je trgovačkim društvima bilo dozvoljeno poslovati sa štedionicama, niti je zbog sukoba interesa za financijskog savjetnika tvrtke smio postaviti vlasnika štedionice (plaćao ga je pet prosječnih plaća)!“

  • alegreto 12.01.2017.

    Pa da, bolje je ovisiti o uvozu cjepiva i seruma nego ih sam proizvoditi. Neka nam djeca umiru od zaraznih bolesti sutra kad nam strani proizvođači stopiraju isporuku, dotad će svi oni koji su radili na uništavanju Imunološkog biti tko zna gdje izvan Hrvatske s pokradenim novcima. Tko imalo vodi brigu o ovoj državi i narodu svjestan je koliko je Imunološki zavod od strateškog značaja za sve nas taman nas to koštalo i milijardu eura, a ne 60 milijuna iako mislim da je ova Kujundžićeva cifra debelo pretjerana. Oko Imunološkog zavoda je ionako stvorena umjetna kriza i namjerno ga se uništavalo, odgovornima bi trebalo suditi za veleizdaju.

Komentiraj...
Vidi sve komentare