Mentalno zdravlje mladih posljednjih je godina sve gore i zato je prijeko potrebno da Ministarstvo zdravstva što prije krene s pilot projektom vraćanja psihologa u Domove zdravlja nakon 29 godina, što su 24sata nedavno otkrila. Hrvatski zavod za javno zdravstvo proveo je u školskoj godini 2021./2022. među učenicima prvih razreda srednje škole YP CORE upitnik koji je pokazao da je 11,20 posto njih razmišljalo o tome da si naude. Podaci MUP-a pokazuju pak da je 2021. gotovo dvostruko više djece koja su pokušala suicid nego što je to bilo 2019. Tad je u Hrvatskoj 36 djece pokušalo suicid, a šest ih je, nažalost, počinilo isti, dok ih je 2020. godine 52 pokušalo, a 10 ih je počinilo. Godine 2021. čak 63 djece pokušalo je počiniti suicid, a sedam ga je počinilo. U prvih pet mjeseci 2022. godine zabilježeno je pet samoubojstava djece do 18 godina.
Prema podacima Hitne ambulante Psihijatrijske bolnice za djecu i mladež u Zagrebu, koja je tijekom 2019. i 2020. godine provela istraživanje na kliničkom uzorku od 2428 djece/adolescenata pregledanih u jednoj hitnoj psihijatrijskoj ambulanti, 447 djece je otkrilo da su bila sklona suicidalnom ponašanju.
Karin: Zaposlit ćemo još jednog psihologa
Ravnateljica splitsko-dalmatinskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo (NZJZ), Željka Karin, rekla je da je, prema rezultatima kojima se procjenjuje rizik u mentalnom zdravlju, udio pozitivnih rezultata u Hrvatskoj u djevojčica 13 posto, u dječaka 6,2 posto, a u Splitsko-dalmatinskoj županiji udio pozitivnih rezultata bio je u djevojčica 8,4 posto i u dječaka 5,2 posto.
Učenici koji su pozitivno odgovorili na pitanje je li im padalo na pamet da si naude vrlo su rizični za moguće posljedice, rekla je Karin i dodala kako se takvo dijete obavezno stavlja u tretman i ide u savjetovalište k liječniku školske medicine, psihijatru i psihologu, dok se na razgovor pozivaju i roditelji. U Službi za školsku medicinu planiraju zaposliti još jednog psihologa.
S tolikim brojem pozitivnih odgovora pretpostavlja se da su djeca "u teškoći za rizik mentalnog zdravlja". Liječnik školske medicine zbog toga posebnu pozornost daje takvom djetetu, razgovara s njim i roditeljima te provodi daljnji rad koji je potreban, rekla je i upozorila kako se taj problem ne smije olako shvatiti.
Ministar zdravstva Vili Beroš nedavno je za 24sata otkrio da njegovo ministarstvo slijedom reformskih mjera vezanih za aktiviranje dispanzera za mentalno zdravlje na razini primarne zdravstvene zaštite, kao i mobilnih psihijatrijskih timova, razgovara o Pilot projektu unapređenja mentalnog zdravlja s Domovima zdravlja i Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje.
- U tijeku su osnivanje Radne skupine i ostali operativni koraci kako bi se pokrenuo pilot projekt te uspostavili temelji za provedbu reformskih koraka u području mentalnog zdravlja na nacionalnoj razini - odgovorio je za 24sata ministar zdravstva Vili Beroš.