Zračni udari SAD-a, Britanije i Francuske bili su usmjereni na ciljeve u Siriji u kojima su bili materijali koji su se mogli upotrijebiti za proizvodnju kemijskog oružja, s obzirom da su postojale informacije da su sarin i klor korišteni u posljednjem napadu kemijskim oružjem u Siriji, izjavio je u subotu visoki dužnosnik američke administracije.
Zapadni saveznici izveli su u subotu rano ujutro zračne udare na kemijska postrojenja u Siriji u znak odmazde sirijskom režimu za navodnu upotrebu kemijskog oružja protiv svojeg naroda.
Procjene da su u posljednjem napadu upotrijebljeni sarin i klor ubrzala je američki odgovor, rekao je dužnosnik.
Zapadne su sile priopćile u subotu kako su njihovi raketni napadi pogodili srce sirijskog programa za kemijsko oružje, ali da ograničeni napad vjerojatno nije zaustavio napredak sirijskog predsjednika Bashara al-Asada u sedmogodišnjem građanskom ratu.
Treba ojačati bilateralne napore za političko rješenje sukoba
Ruski predsjednik Vladimir Putin i njegov turski kolega Tayyip Erdogan telefonski su razgovarali o situaciji u Siriji te su ocijenili kako je potrebno ojačati bilateralne napore za političko rješavanje sukoba u Siriji, priopćio je u subotu Kremlj.
Putin je istaknuo kako djelovanje skupine zapadnih država u Siriji predstavlja kršenje međunarodnog prava i Povelje Ujedinjenih naroda, objavio je Kremlj na svojoj internet stranici.