Cijene pšenice i kukuruza porasle su u ponedjeljak na burzi u Chicagu, potaknute zabrinutošću za opskrbu nakon što je Rusija obustavila sudjelovanje u sporazumu koji jamči izvoz žitarica iz crnomorske regije.
Sporazum je postignut uz posredovanje UN-a i predviđa dogovor dužnosnika Ukrajine, Rusije, Turske i UN-a u Zajedničkom koordinacijskom centru o kretanju brodova sa žitaricama kroz Crno more i njihovu provjeru.
Od srpnja omogućio je izvoz više od 9,5 milijuna tona kukuruza, pšenice, proizvoda od suncokreta, ječma, uljane repice i soje.
Moskva je u subotu suspendirala sudjelovanje u sporazumu o izvozu žitarica preko Crnog mora zbog, kako tvrdi, velikog napada ukrajinskih bespilotnih letjelica na rusku flotu na Krimu. Krim je do 2014. i ruske aneksije bio u sastavu Ukrajine.
Kijev pak odgovara da Rusija traži izgovor za izlazak iz sporazuma, a Washington da koristi hranu kao oružje.
Tržišta žitarica osjetljiva su na razvoj događaja u osmomjesečnoj ruskoj invaziji na Ukrajinu, budući da te dvije zemlje spadaju najveće svjetske dobavljače pšenice.
U jutarnjoj trgovini terminskim ugovorima na Čikaškoj robnoj burzi Chicago Board of Trade (CBOT) cijena pšenice porasla je za 5,7 posto, na 8,77 za tri četvrtine bušela (26,49 litara).
U ožujku, neposredno nakon početka ruske invazije na Ukrajinu bile su dosegnule rekordna 13,64 dolara po bušelu.
Cijene kukuruza porasle su jutros 2,6 posto, na 6,98 dolara za četvrtinu bušela (8,75 litara), a soje za 0,6 posto, na 14,09 dolara za četvrtinu bušela.
- To je inflatorni potez koji podupire cijene pšenice i kukuruza - rekao je jedan trgovac sa sjedištem u Singapuru. 'Cijene su porasle, a hoće li nastaviti rasti ovisit će o razvoju situacije', dodao je.
Ruski potez doveo je u pitanje isporuku stotina tisuća tona pšenice u Afriku i na Bliski istok. Upitan je i izvoz ukrajinskog kukuruza u Europu, rekla su dva trgovca u Singapuru.
Ujedinjeni narodi, Turska i Ukrajina priopćili su da rade na dogovoru o izvozu žitarica koji predviđa tranzit 16 brodova u ponedjeljak.