Posjetitelji memorijalnog parka za žrtve atomskog bombardiranja Hirošime rekli su kako se nadaju da će Nobelova nagrada za mir dodijeljena u petak Japancima koji su preživjeli atomsku bombu potaknuti napore za mir u svijetu.
Norveški Nobelov odbor dodijelio je nagradu skupini Nihon Hidankyo, koja predstavlja preživjele iz američkih atomskih napada na Hirošimu i Nagasaki 1945. godine, za njezine desetljeća duge napore za ukidanje nuklearnog oružja.
- Kao Japanci, vjerujem da se moramo pobrinuti da se ista stvar više ne ponovi - rekla je Reutersu Ui Torisawa, 21-godišnja studentica koja je sa svojom prijateljicom posjetila Memorijalni park mira.
- Budući da je Japan jedina zemlja koja je pretrpjela atomsko bombardiranje i jer bi se slične stvari mogle ponoviti u drugim zemljama, mislim da je Japan vjerojatno u najboljoj poziciji da to zaustavi - dodala je.
U kolovozu iduće godine obilježit će se 80. obljetnica bombardiranja. Vjerojatno će se usredotočiti na nasljeđe svojih preživjelih, poznatih kao "hibakuša", i moglo bi pokrenuti ponovnu raspravu o nuklearnom oružju.
Park mira u Hirošimi već dugo privlači ne samo japanske posjetitelje, već i strance, uključujući svjetske vođe poput Baracka Obame, koji je 2016. govorio na tom mjestu kao predsjednik SAD-a i zagrlio uplakanu hibakušu.
- Vjerujem da ima još mnogo premijera i lidera u svijetu koji bi mogli doći (u Japan) i nadam se da će se potruditi posjetiti - rekao je stanovnik Hirošime Hirokazu Tanabe, koji radi kao vozač i koji je posjetio park s prijateljem.
Mnogi Japanci smatraju da bi se SAD trebao ispričati za bombaške napade u kojima su ubijene stotine tisuća ljudi i koji su prisilili Japan na predaju nekoliko dana kasnije.
Japan se od tada oslanjao na zaštitu SAD-a, odričući se prava na vođenje rata i definirajući svoju vojsku samo kao samoobrambenu.
Dobitnici Nobela za mir: Sve veći rizik nuklearnog rata, ukinuti nuklearno oružje
Lideri skupine koja predstavlja preživjele iz američkih napada atomskom bombom na Hirošimu i Nagasaki, a kojima je u subotu dodijeljena Nobelova nagrada za mir, upozorili su na sve veći rizik od nuklearnog rata te su ponovili svoj poziv za ukidanjem nuklearnog oružja.
- Međunarodna situacija postaje sve gora, a sada se vode ratovi dok države prijete upotrebom nuklearnog oružja - rekao je Shigemitsu Tanaka, preživjeli iz američkog bombardiranja Nagasakija 1945. godine i suvoditelj grupe Nihon Hidankyo.
- Bojim se da smo kao čovječanstvo na putu prema samouništenju. Jedini način da to spriječimo je ukidanje nuklearnog oružja - dodao je.
Dodjeljujući nagradu preživjelima, Norveški Nobelov odbor ukazao je na razaranje uzrokovano atom
Nastojanja ove grupe ključna su u današnjem svijetu, naveo je odbor, ne navodeći pritom nijednu državu.
Ruski predsjednik Vladimir Putin signalizirao je prošlog mjeseca da bi Moskva mogla razmotriti odgovor nuklearnim oružjem ako Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici dopuste Ukrajini napade duboko unutar Rusije pomoću zapadnih dalekometnih projektila.