To je to što me zanima!

Posjetitelji Hirošime nadaju se da će Nobelova nagrada potaknuti mirovne napore

Norveški Nobelov odbor dodijelio je nagradu skupini Nihon Hidankyo, koja predstavlja preživjele iz američkih atomskih napada na Hirošimu i Nagasaki 1945. godine
Vidi originalni članak

Posjetitelji memorijalnog parka za žrtve atomskog bombardiranja Hirošime rekli su kako se nadaju da će Nobelova nagrada za mir dodijeljena u petak Japancima koji su preživjeli atomsku bombu potaknuti napore za mir u svijetu.

Norveški Nobelov odbor dodijelio je nagradu skupini Nihon Hidankyo, koja predstavlja preživjele iz američkih atomskih napada na Hirošimu i Nagasaki 1945. godine, za njezine desetljeća duge napore za ukidanje nuklearnog oružja.

- Kao Japanci, vjerujem da se moramo pobrinuti da se ista stvar više ne ponovi - rekla je Reutersu Ui Torisawa, 21-godišnja studentica koja je sa svojom prijateljicom posjetila Memorijalni park mira.

- Budući da je Japan jedina zemlja koja je pretrpjela atomsko bombardiranje i jer bi se slične stvari mogle ponoviti u drugim zemljama, mislim da je Japan vjerojatno u najboljoj poziciji da to zaustavi - dodala je.

U kolovozu iduće godine obilježit će se 80. obljetnica bombardiranja. Vjerojatno će se usredotočiti na nasljeđe svojih preživjelih, poznatih kao "hibakuša", i moglo bi pokrenuti ponovnu raspravu o nuklearnom oružju.

GLOBALNA TRAGEDIJA Obljetnica: Prošlo 79 godina od atomskog napada na Hirošimu

Park mira u Hirošimi već dugo privlači ne samo japanske posjetitelje, već i strance, uključujući svjetske vođe poput Baracka Obame, koji je 2016. govorio na tom mjestu kao predsjednik SAD-a i zagrlio uplakanu hibakušu. 

- Vjerujem da ima još mnogo premijera i lidera u svijetu koji bi mogli doći (u Japan) i nadam se da će se potruditi posjetiti - rekao je stanovnik Hirošime Hirokazu Tanabe, koji radi kao vozač i koji je posjetio park s prijateljem.

ATOMSKA BOMBA NA HIROŠIMU Najstrašniji napad u povijesti: Odmah poginulo 80.000 ljudi: 'Užas, visili su im dijelovi tijela'

Mnogi Japanci smatraju da bi se SAD trebao ispričati za bombaške napade u kojima su ubijene stotine tisuća ljudi i koji su prisilili Japan na predaju nekoliko dana kasnije.

OTKRIĆE MIKRORNA Nobelovu nagradu za medicinu osvojili američki znanstvenici Victor Ambros i Gary Ruvkun

Japan se od tada oslanjao na zaštitu SAD-a, odričući se prava na vođenje rata i definirajući svoju vojsku samo kao samoobrambenu.

Dobitnici Nobela za mir: Sve veći rizik nuklearnog rata, ukinuti nuklearno oružje

Lideri skupine koja predstavlja preživjele iz američkih napada atomskom bombom na Hirošimu i Nagasaki, a kojima je u subotu dodijeljena Nobelova nagrada za mir, upozorili su na sve veći rizik od nuklearnog rata te su ponovili svoj poziv za ukidanjem nuklearnog oružja.

- Međunarodna situacija postaje sve gora, a sada se vode ratovi dok države prijete upotrebom nuklearnog oružja - rekao je Shigemitsu Tanaka, preživjeli iz američkog bombardiranja Nagasakija 1945. godine i suvoditelj grupe Nihon Hidankyo.

- Bojim se da smo kao čovječanstvo na putu prema samouništenju. Jedini način da to spriječimo je ukidanje nuklearnog oružja - dodao je.

Dodjeljujući nagradu preživjelima, Norveški Nobelov odbor ukazao je na razaranje uzrokovano atom

INTENZIVNA POETSKA PROZA Južnokorejskoj spisateljici Han Kang ide Nobel za književnost

Nastojanja ove grupe ključna su u današnjem svijetu, naveo je odbor, ne navodeći pritom nijednu državu.

Ruski predsjednik Vladimir Putin signalizirao je prošlog mjeseca da bi Moskva mogla razmotriti odgovor nuklearnim oružjem ako Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici dopuste Ukrajini napade duboko unutar Rusije pomoću zapadnih dalekometnih projektila.

Idi na 24sata

Komentari 4

  • BROKRO 12.10.2024.

    da ali vi i zapad sa Amerima na celu cinite sve da se ponovi i ponovit ce se uskoro kako izgleda

  • mily 12.10.2024.

    kad vire iz g...ice SAD-u, znači da su zaboravili što su im Ameri napravili

Komentiraj...
Vidi sve komentare