Irska, jedna od omiljenih zemalja Hrvata koji se iseljavaju, ima gotovo dvostruko veći BDP po stanovniku od prosjeka Europske unije, a Hrvatska je 35 posto ispod prosjeka i drži pretposljednje mjesto.
Upravo je to ponukalo i našeg lokalnog vijećnika Viktora Šimunića da istraži koliko oni imaju lokalnih političara te kako i koliko troše na njih. Šimunića ste već upoznali na našim stranicama jer je prvi u Hrvatskoj iskopao sve naknade koje primaju lokalni političari, zatim plaće načelnika, gradonačelnika i župana, upozorio je i da trošimo na biračke odbore u kojima po 10 ljudi nadzire tek nekoliko birača. Njegov novi projekt je usporedba lokalne uprave u Hrvatskoj i drugim zemljama, a počeo je s Irskom. Sakupio je podatke i za Srbiju, a uskoro će pustiti i grafike za Dansku, Sloveniju...
Prema podacima koje je sakupio, Irska ima 10 puta manje lokalnih političara, nemaju neposredno izabrane gradonačelnike i načelnike nego ih biraju među vijećnicima. Ukratko, kod nas dolazi jedan lokalni vijećnik na 500 stanovnika, a u Irskoj jedan vijećnik u prosjeku pokriva od 5000 do 10.000 građana.
- Htio sam vidjeti kako je u drugim zemljama. Jer mi trošimo oko 40 milijuna kuna iz lokalnih proračuna za stranke kao naknadu za političko djelovanje, između 80 i 90 milijuna kuna za naknade vijećnicima te još 170 milijuna kuna za plaće načelnika, župana i gradonačelnika. Ukupno oko 300 milijuna godišnje za skoro 10.000 lokalnih političara. Irci imaju 10 puta manje lokalnih političara, nemaju naknade za političko djelovanje, vijećnici su uglavnom volonteri koji primaju godišnju naknadu, ali od nje ne žive nego imaju svoje poslove - kaže Šimunić, koji želi da i Hrvatska ima učinkovitu, manju lokalnu upravu s transparentnim podacima o troškovima kao Irska.
Izvukao je podatke i za Srbiju, koja ima 7,9 milijuna stanovnika. I oni imaju manju lokalnu upravu od nas: 174 jedinice lokalne uprave i 6543 odbornika (vijećnika).
- Ako je vjerovati službenim dokumentima koje sam dobio od njihova ministarstva, ono što je u Srbiji jasno da njihovi lokalni čelnici nemaju plaće po tri četiri puta veće od prosjeka svojih općina ili zemlje. Kod nas i načelnici siromašnih općina imaju desetak tisuća kuna - kaže Šimunić.