To je to što me zanima!

Poražavajući podaci: Gotovo 50% učenika u Hrvatskoj barem jednom je zapalilo cigaretu

Sve više mladih puši e-cigarete, a Hrvatska je među tri zemlje EU u kojoj najviše mladih puši. Stoga će se kroz projekt 'Mission: Oxygen' pokušati ojačati zdrave navike i smanjiti pušenje kod učenika
Vidi originalni članak

Znate li da je gotovo 50% učenika i učenica u Hrvatskoj barem jednom zapalilo cigaretu, a i do 20% ih redovito puši? Podaci su to najnovijih svjetskih, ali i nacionalnih istraživanja provedenih i u hrvatskim školama. U srijedu je obilježen Nacionalni dan bez duhana, pa je u Zagrebu predstavljen projekt "Mission: Oxygen" kojemu je cilj promicanje formiranja zdravih navika kod djece i prevencija pušenja, s posebnim naglaskom na mlade od 10 do 14 godina. Upravo u toj dobi djeca započinju s prvim kontaktima s cigaretama, a do kraja srednje škole mnogi zapale barem jednom, istaknuli su govornici.

- Adolescencija je kritično razdoblje jer se prema istraživanjima naš mozak razvija do 20. godine i ne može sa sigurnošću procijeniti je li nešto dobro ili loše. Zbog toga veliki dio mladih počinje s nekim nezdravim navikama, poput pušenja - rekao je Dejan Lakovski, direktor AstraZenece u Hrvatskoj. 

To je problem na kojem rade stručnjaci okupljeni na projektu "Mission: Oxygen" kojeg provodi europska organizacija Propulsion, uz podršku kompanije AstraZenece, kroz globalni program prevencije bolesti Young Health Programme. Projekt je vrijedan gotovo milijun eura, a trajat će do 2025. godine. Počiva na tri stupa: radu sa stručnom zajednicom, digitalnoj kampanji koja će projekt približiti mladima te na samom radu s mladima preko škola. 

- Cilj je raditi s ljudima kojima djeca najviše vjeruju, a to su između ostalih i influenceri. Istraživanja pokazuju da 80% djece u dobi od 10 do 14 godina imaju potpuno povjerenje u influencere. Uz to ćemo djeci ponuditi alternativu za kvalitetno provođenje slobodnog vremena - istaknula je Vildana Saračević, voditeljica projekta.

Uz nove generacije dolaze i novi trendovi, o čemu se raspravljalo i na prigodno tribini HZJZ. Epidemiologinja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Dijana Mayer upozorila je na porast upotrebe e-cigarete među mladom populacijom. Po zadnjoj anketi, 13% učenika u dobi od 16 godina reklo je da je konzumiralo te cigarete u zadnjih 30 dana. Dodala je kako je poražavajući podatak i to što je Hrvatska i dalje među prve tri zemlje u EU što se tiče pušenja mladih do 18 godina. Naši mladi i sve ranije počinju pušiti, a "obične" cigarete puši 17 do 20% mladih. Nešto češće puše dječaci nego djevojčice, kaže Mayer.

Uz predstavljanje projekta "Mission:Oxygen" održan je i okrugli stol "Što možemo kroz neformalno obrazovanje" na kojem su sudionici razgovarali o ovisnostima kod mladih i utjecaju okoline. Složili su se da nema univerzalnog rješenja problema pušenja, ali je važno u cijeli proces borbe protiv ovisnosti uključiti mlade. 

- Nama je moto "ništa za mlade bez mladih". Sve poruke koje komuniciramo prema mladima rade mladi. Oni najbolje razumiju svoje vršnjake. Samim time jačamo nove generacije, jačamo buduće donositelje odluka - naglasila je Iva Jovović, direktorica udruge Let.

Kroz iduće tri godine projektom se želi razvojem zdravstvene, medijske i digitalne pismenosti približiti mladima te podignuti razinu svijesti o pušenju kao štetnom, a ne "cool" trendu.

Idi na 24sata

Komentari 10

  • Jopazg 22.02.2023.

    U Europi se ne pusi u zatvorenim prostorima ukljucujuci kafice. Kod nas se dimi na veliko,tako da imamo puno pasivnih pusaca cime se mnogostruko pocecava rizik od bolesti. Naravno da nase politicare nije briga,boje se da bi izgubili dio glasaca-pusaca.

  • Jagoda jagoda 22.02.2023.

    Kad vide kakva ih budućnost čeka i njima je muka i ne znaju šta sa sobom. Ući u život i odrasti u zemlji kojoj mladost nema nikakve perspektive zbilja čovika goni u očaj.

  • 22.02.2023.

    ja sam pasivni pusac

Komentiraj...
Vidi sve komentare