To je to što me zanima!

Porasla potpora HDZ-u, Beroš više nije najpozitivniji političar

Ministra zdravstva Vilija Beroša s trona je smijenio premijer Plenković. Beroš je prošlog mjeseca zabilježio najveći rast rejtinga u povijesti istraživanja, ali se taj rejting u svibnju prepolovio
Vidi originalni članak

Dva mjeseca korona krize vratila su HDZ na vrh ljestvice stranaka, pokazuje jesečno istraživanje političkih preferencija CRO Demoskop, koje je za RTL provela agencija Promocija plus

Ta stranka nastavlja rasti, pokazuju to i rezultati za svibanj, pa je HDZ prvi izbor s potporom od 30,2 posto što je gotovo 2 postotna boda više nego u travnju. No, od tada raste i SDP. S potporom od 27,8 posto, prednost vladajuće stranke, unatoč rastu, ostala je na razini statističke pogreške. 

Vidjet ćemo u nastavku kako stoje stranke s kojima je SDP jučer oformio Restart koaliciju, a dok se čeka koalicija oko Domovinskog pokreta Miroslava Škore ta je opcija, uz blagi pad, i dalje treća snaga u državi s potporom od 10,1 posto. 

Ostale stranke i opcije ne prelaze izborni prag. Most, koji pregovara o koaliranju sa Škorom je na 4 posto. HSS, koji na izbore izlazi sa SDP-om, je na 2,7 posto, a ispod 2 posto su i IDS (1,9 posto) i HNS (1,6 posto).

Još niži rejting ima Živi zid (1,1 posto), Stranka Ivana Pernara (1,1 posto), stranka zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića (1,1 posto) i Pametno (1 posto).

Ispod 1 posto su HSLS (0,6 posto), Hrvatski suverenisti (0,6 posto), lista Mislava Kolakušića (0,6 posto) i Start (0,5 posto) - stranka koja je u međuvremenu promijenila i ime i vodstvo.

Isti rejting imaju SDP-ovi partneri Glas (0,5 posto) i HSU (0,5 posto), te Neovisni za Hrvatsku (0,5 posto). Ostaje visok postotak neodlučnih – 11,5 posto.

Plenković najpozitivniji, Milanović ispred Beroša

Promjene su vidljive na ljestvici najpozitivnijih političara gdje su, usred verbalnog rata koji vode, vrh zauzeli premijer i predsjednik, a prvi odabir, unatoč blagom padu osobnog rejtinga, u svibnju je premijer Andrej Plenković. 

Tako misli 20 posto ispitanika. Da je najpozitivniji Zoran Milanović stav je 18,6 posto ispitanika što je blagi rast u odnosu na travanj. Ministra zdravstva Vilija Beroša (15,4 posto) s trona je smijenio premijer Plenković. Beroš je prošlog mjeseca zabilježio najveći rast rejtinga u povijesti istraživanja, ali u svibnju, s poboljšanjem epidemiološke situacije, rejting mu se - prepolovio.

Ostali političari, iako im rejting raste, znatno su rjeđi izbor. Miroslav Škoro je na 4,1 posto, ministar financija Zdravko Marić 1,9 posto, a unatoč rastu SDP-a, još niže je njegov šef Davor Bernardić (1,6 posto). 

Šef koronastožera Davor Božinović je na 1,4 posto, a da je najpozitivniji političar "Nitko" stav je nemalih 15,4 posto ispitanika. Listu deset najpozitivnijih s 0,8 posto zatvaraju Ivan Pernar, Gordan Jandroković i Marko Vučetić.

Bandić i Plenković najnegativniji političari

Na ljestvici najnegativnijih političara neprestižno prvo mjesto i dalje drži zagrebački gradonačelnik Milan Bandić (18,5 posto), a najpopularniji političar ujedno je i srebrni najnegativac – premijera Plenkovića tako vidi 11,2 posto ispitanika. 

I ovdje se prate zaraćeni premijer i predsjednik Milanović kojeg 9,6 posto ispitanika smatra najnegativnijim. U odnosu na travanj udvostručio mu se negativni doživljaj među ispitanicima. Slično bilježi i rejting predsjednika SDP-a Davora Bernardića (8,4 posto). 

Gotovo trostruko češće ispitanici negativno ocjenjuju predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića (6,7 posto). Slijede Miroslav Škoro (3 posto), Milorad Pupovac (1,7 posto) i Ivan Pernar (1,7 posto).

Na neprestižnu je ljestvicu stigao i glavni državni inspektor, HDZ-ov Andrija Mikulić (1 posto), ali i Hrvoje Zekanović (0,9 posto), dok 8,2 posto ispitanika misli da su negativni baš svi političari.

Pad optimizma kod građana

Prošlog su mjeseca, na vrhuncu korona krize, rezultati pokazali nezapamćen skok pozitivne ocjene smjera kretanja zemlje, ali taj optimizam među građanima sada pada. Unatoč boljoj epidemiološkoj situaciji građani očito sada shvaćaju dubinu ekonomskih posljedicama koje tek slijede. Smjer zemlje sada podupire 34,4 posto, dok ih je u travnju bilo više od 51,1 posto. 

Padaju ocjene Saboru, Vladi i predsjedniku

U skladu s tim padaju i ocjene i Saboru (2,40) i Vladi (2,56) i Pantovčaku (3,01) – iako Ured Predsjednika i dalje ima najbolju prosječnu ocjenu, ujedno bilježi i najveći pad, pa umjesto vrlo dobre ocjene novi predsjednik sada ima - trojku.

Napomena: Istraživanje je provela agencija PROMOCIJA PLUS od 5. do 8. svibnja 2020. CATI metodom (telefonski) na uzorku od 1300 punoljetnih građana Republike Hrvatske.

Standardna pogreška uzorka iznosi +/- 2,77 posto, uz razinu pouzdanosti od 95 posto.

Idi na 24sata

Komentari 181

  • bobiii 15.05.2020.

    Na osnovu čega pobjeđuju nasljednici SKH već preko 30 godina na svim izborima? Poslovni rezultati Hrvatske su više nego katastrofalni,a popularnost komunističkih partija raste. Mi još nismo izašli iz krize u koju smo upali 2008,a stigla je nova kriza još veća. BDP nam je u 2019.oj bio 60,382 M$,preko 10 milijardi dolara niži nego u 2008,a javni dug nam je sa 27,235 M$ u 2008.oj narastao na 44,094 M$ u 2019. Čime HDZ/SDP zaslužuje podršku birača kada nas sigurno vode prema bankrotu?

  • bobiii 11.05.2020.

    KPJu u Hrvatskoj još ima preko 60% obožavatelja. HDZ 100 000 kumunista,SDP 50 000 komunista,HNS 25 000 komunista, IDS 15 000 komunista,Glas 10 000 komunista. Čekam da se konačno dogovorite i osnujete Novu Jugoslaviju!

  • laky03348 11.05.2020.

    sjetimo se anketa za predsjednićke izbore,,Kolinda cijelo vrijeme vodila,,hdz već slavio,,a kad ono Milanović je i u prvom i drugom krugu potukao kao malu bebu,,joj kad se sjetim slike hdz-aca,,imali nos debeo kao šljiva,,od jada se htjeli pojesti živi,ahhahahahaha

Komentiraj...
Vidi sve komentare