Ustavni sud RH ukinuo je presudu Vrhovnog suda kojom je Branimir Glavaš zbog ratnih zločina osuđen na osam godina zatvora.
Ustavni sud je Vrhovnom sudu naložio da se ponovi postupak protiv Glavaša. Zaključeno je kako je žalba Branimira Glavaša na presudu djelomično osnovana te je naloženo da se preispita jesu li u postupku protiv njega povrijeđene odredbe Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.
- Nakon presude Ustavnog suda presuda Branimiru Glavašu više nije pravomoćna, a ako to nije, on više ne bi smio izdržavati kaznu. Poduzet ćemo sve mjere, kontaktirati Ministarstvo pravosuđa, a one vlasti u BiH kako bi se što prije obustavilo izdržavanje kazne - rekla nam je Glavaševa odvjetnica Višnja Drenški Lasan.
"Ustavni sud Republike Hrvatske je bio izložen raznoraznim političkim pritiscima"
- Prema informacijama koje imam, Ustavni sud je ukinuo drugostupanjsku presudu Vrhovnog suda. S obzirom na takvu odluku, predmet je vratio na ponovno postupanje na Vrhovni sud. To znači da će taj sud morati odrediti novu sjednicu drugostupanjskog vijeća i o žalbama optuženika ponovo odlučiti, ali uzimajući u obzir odluku Ustavnog suda i one povrede ustavnih prava i sloboda građana koje je Ustavni sud u svojoj odluci utvrdio i zbog kojih je odluku Vrhovnog suda ukinuo, rekao je Glavašev osječki odvjetnik Dražen Matijević.
- Ustavni sud Republike Hrvatske je bio izložen raznoraznim političkim pritiscima, jer drugoga tumačenja zašto samo četiri godine i četiri mjeseca čekali na njihov odgovor na našu žalbu nemam. Nije točno da se odluka nije mogla donijeti u roku propisanom Ustavnim zakonom, a to je u godinu dana. Možda su mogli odlučiti i sa zakašnjenjem od godinu dana, ali zakašnjenje od tri godine i četiri mjeseca nije imalo opravdanje. To mogu shvatiti samo kao posljedicu nelegalnih pritisaka od vlasti, kako bivše, tako i sadašnje. Mnogima je bilo u interesu da Branimir Glavaš ne bude na političkoj sceni, jer ga se mnogi boje, rekao je odvjetnik Dražen Matijević.
On je prije nekoliko dana u otvorenom pismu Ustavnom sudu Republike Hrvatske upoznao javnost da niti četiri godine i četiri mjeseca, "od kako je dostavio tužbu u ime njegove stranke B.G.", još nije dobio odgovor na zahtjev kojim se traži "pravo na suđenje pred neovisnim sudom, pravo na suđenje na temelju zakonitih dokaza i pravo na suđenje u kojem obrani optuženika moraju biti osigurane jednake mogućnosti dokazivanja kakve su osigurane optužbi".
Odvjetnik molio ubrzanje provedbe postupka
- Posebno sam upozorio da je temeljem nezakonite i protuustavne presude mojoj stranci uskraćeno i oduzeto drugo po važnosti temeljno ljudsko pravo – pravo na slobodu, od kojega je važnije samo pravo na život, naveo je Matijević u pismu.
Osječki odvjetnik potom piše da je molio ubrzanje provedbe postupka i upozoravao, "skromno i uljudno", da je odavno prošao zakonom određeni jednogodišnji rok za donošenje odluke.
Činjenice na kojima sam temeljio podnesenu tužbu bile su jasne i lako vidljive. Bilo je jednostavno i dovoljno provjeriti navode tužbe čitanjem pravomoćne presude i pregledom isprava na koje sam se pozvao, a nalaze se u spisu. Ako bi takvom jednostavnom provjerom bilo utvrđeno da navodi u mojoj tužbi nisu točni ni istiniti tužbu je valjalo odbiti. Naprotiv, ako bi bilo utvrđeno da su navodi u mojoj tužbi točni i istiniti, tužbu je valjalo bez oklijevanja prihvatiti i ukinuti i drugostupanjsku i prvostupanjsku presudu, tvrdi Matijević.
Otvorenim pismom Matijević je javno pozvao Ustavni sud da odluku o ustavnoj tužbi Branimira Glavaša "donese i javno objavi bez ikakvog daljnjeg oklijevanja", jer je "zaštita temeljnih ljudskih prava svakog građanina Republika Hrvatske zajamčena Ustavom, a zaštita Ustava je smisao postojanja Ustavnog suda".