Vijest da bi američki Vrhovni sud mogao poništiti presudu Roe protiv Wadea iz 1973. godine kojom je legaliziran pobačaj u cijeloj zemlji na noge je digla i one koji ga zagovaraju i one koji mu se protive.
Prvi nacrt većinskog mišljenja sudskog vijeća koji je procurio u javnost sugerira da je sud za poništenje presude Roe protiv Wadea, ali Vrhovni sud i Bijela kuća odbili su komentirati medijska izvješća, objavio je Politico.
Slučaj koji je bio prekretnica u legalizaciji pobačaja u SAD-u
Zahvaljujući slučaju iz 1973. godine, Vrhovni sud SAD-a priznao je ustavno pravo na pobačaj, ali je smatrao da države mogu zabraniti pobačaj nakon održivosti fetusa, točke u kojoj fetus može održati život izvan maternice. Vrhovni sud u SAD-u legalizirao je pobačaj na temelju tužbe koju je Jane Roe, pravog imena Norma McCorvey pokrenula savezni postupak protiv Henryja Wadea, okružnog tužitelja okruga Dallas u Teksasu, gdje je Roe živjela. Roe je ostala trudna s trećim djetetom i željela je pobaciti. Slučaj je započeo 1970. godine, a Vrhovni sud je 22. siječnja 1973. presudio da je neopravdana restriktivna državna regulacija pobačaja neustavna. Presuda Roe v. Wade dopušta da se pobačaj izvede do trenutka do kojeg fetus ne može preživjeti izvan maternice, što je između 24. i 28. tjedna trudnoće, a vrijedi za sve savezne države.
Ova se presuda godinama nalazila na udaru konzervativaca, a u državama predvođenim republikancima već je predložen niz restriktivnih zakona o pobačaju ako Vrhovni sud odluči poništiti ovaj znameniti slučaj koji je desetljećima jamčio pravo na pobačaj u Sjedinjenim Državama.
Restriktivni zakon u Texasu potaknuo i druge države
Više od desetak država trenutno ima zakone koji štite prava na pobačaj, ali brojne države pod vodstvom republikanaca donijele su razne restrikcije pobačaja prkoseći presedanu presude Roe posljednjih godina, prema Guttmacher institutu koji radi na proučavanju, obrazovanju i unapređenju seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava. Do sada je 16 država (uključujući četiri s dvije različite zabrane) pokušalo zabraniti pobačaj prije održivosti, ali su zaustavljene sudskim nalogom, a 3 države pokušale su zabraniti pobačaj tijekom trudnoće. Nekoliko od tih država još uvijek ima zabrane na snazi u kasnijoj fazi trudnoće ili do određenog tjedna trudnoće.
Jedan od zakona koji je najviše odjeknuo u javnosti je onaj u Texasu poznat kao Senat Bill 8. Ovim zakonom je mogućnost pružanja skrbi za pobačaj ograničena nakon otprilike 6 tjedana trudnoće, a ponekad i ranije. Po uzoru na restriktivan zakon u Texasu osmišljen je i Oklahoma zakon. Republikanski zastupnici u Oklahomi usvojili su krajem travnja zakon kojim se zabranjuju pobačaji nakon što se otkrije otkucaj srca fetusa, obično oko šest tjedana trudnoće i prije nego što mnoge uopće znaju da su trudne.
- Ne mogu reći da sam iznenađena. Sada sve ove druge konzervativne države kao što je Oklahoma donose potpuno iste zakone kao i Teksas. Moram reći da sam postala manje optimistična i mnogo uplašenija za budućnost presude Roe - rekla je u ponedjeljak navečer, Andrea Gallegos, izvršna upraviteljica ženske klinike Tulsa u Oklahomi.
Zbog "Oklahoma zakona" oko 25 pacijentica koje imaju zakazan pobačaj za utorak morat će otkazati termine.
U Mississippiju su također pokušali obnoviti svoju zabranu pobačaja počevši od 15. tjedna trudnoće, a taj zakon blokirali su niži sudovi u toj saveznoj državi.
Prošlog mjeseca, guverner Ron DeSantis s Floride potpisao je zakon o zabrani većine pobačaja nakon 15 tjedana trudnoće, ozbiljno ograničavajući pristup zahvatu. Novi zakon, koji stupa na snagu 1. srpnja, napravljen je po uzoru na sličnu zabranu pobačaja u Mississippiju koju će, čini se, podržati Vrhovni sud.
Zabrana i ograničavanje prava na pobačaj mogle bi ugroziti prava žena na zdravstvenu skrb
U Poljskoj je pobačaj legalan samo u slučajevima kada je trudnoća posljedica kaznenog djela ili kada je život ili zdravlje žene ugroženo, a nove restrikcije dovele su do masovnih prosvjeda. Od kad su prava na pristup pobačaja smanjena u Poljskoj je navodno preminulo nekoliko žena kojima je zahvat odbijen.
Trudnica Agnisezka T. (37) umrla je u bolnici u poljskom gradu Częstochowi nakon što joj je umrlo jedno dijete, a potom i drugo, a bolnica za sve krivi liječnike navodeći da nisu na vrijeme uklonili fetus, što je dovelo do sepse i smrti žene.
- Nisu dozvolili pobačaj, jer to zabranjuje zakon. Čekali su da spontano prestanu i vitalne funkcije drugog djeteta. Agnieszka je sljedećih sedam dana nosila mrtvo dijete. Drugo dijete umrlo je 29. prosinca - navela je obitelj i dodala da su liječnici uklonili fetuse tek dva dana nakon toga.
Bolnica iz Częstochowe o svemu se oglasila navodeći da su nakon smrti prve bebe odlučili čekati jer je postojala šansa da se spasi drugi fetus, no usprkos naporima liječnika, nisu uspjeli.
Nakon njene smrti također su održani prosvjedi.