To je to što me zanima!

Pomor riba šokirao je mještane: 'Ostali smo bez vode za stoku i pecanje. Sve ćemo prijaviti'

Hrvatske vode napravile su štetu od 100.000 eura ispuštanjem vode iz retencije Lisičine usred sušne sezone, upozoravaju voćinski ribiči
Vidi originalni članak

Mi ne da smo šokirani, već smo jako razočarani zbog toga što su Hrvatske vode uradile na retenciji Lisičine kod Voćina u Virovitičko-podravskoj županiji. Bez da su nas obavijestili ispustili su vodu, uništili oko sedam tona ribe, nanijeli su veliku materijalnu štetu, procjenjujemo više od 100.000 eura, rekao je za 24sata Anđelko Antolović, potpredsjednik ŠRU Pastrva Voćin.

Još ne jenjava šok javnosti i razočarenje onih koji su prošli petak došli na retenciju. Zatekla ih je strašna slika, prazno jezero, a u ispusnom kanalu nije bilo vode, već se bijelila uginula riba. Širio se nesnosan smrad.

- Javili su nam da je uginula riba stigla do Drave, zvali su nas i stočari koji su u strahu da u odvodnom kanalu napajaju svoju stoku, jer na ovako visokim temperaturama vrlo brzo mogu izbiti zarazne bolesti. U čudu su jer ionako muku muče s malom količinom vode za napajanje žedne stoke - kaže Anđelko Antolović.

raspadnuta riba širila nesnosan smrad VIDEO Ispuštanje vode iz jezera Lisičine kraj Voćina dovelo do pomora sedam tona ribe

Voda iz jezera Lisičine ispuštena je da bi se sanirala brana. Na teren izašli djelatnici Hrvatskih voda, ribu su vadili bagerom i zakapali, a kanal su ujedno posipali vapnom. No stanovnici Voćina su očajni.

- Ovim postupanjem su doveli u opasnost Arboretum Lisičine, zaštićeno područje u Parku prirode Papuk. Ta retencija je bila jedino mjesto na kojemu su se mogle puniti vatrogasne cisterne u slučaju da izbije šumski požar, ili požara na obiteljskim i gospodarskim objektima. Ne radi se to u ovo doba godine, kada vladaju velike temperature, kada je velika suša. Trava je suha kada hodate po njoj kao da hodate po suhom sijenu - ističe Antolović

- Kako je rekao potpredsjednik udruge, podnijet ćemo kaznenu prijavu protiv Hrvatskih voda. Oni su u ovom slučaju trebali biti naši partneri - dodao je Eugen Cvetković, ribočuvar u ŠRU Pastrva.

- Svake godine mi Hrvatskim vodama plaćamo 1200 eura naknadu za korištenju vode iz retencije, kako bi naši članovi mogli uživati u rekreativnom pecanju po sistemu ulovi i pusti. Trebali su nas izvijestiti o svojoj namjeri, mi bismo se organizirali, pozvali i druge ribičke udruge u okolici da izlovimo ribu i sačuvamo riblji fond - zaključio je Antolović.

Hrvatske vode za Dnevnik Nove TV odgovorile su kako je voda iz retencije ispuštena u okviru preventivne zaštite od poplava, kako bi se uklonile naplavine, te popravili rešetka i zatvarač.

- Hrvatske vode su ishodile uvjete i mjere zaštite prirode, a ispuštanju se pristupilo sada zbog povoljnih hidrometeoroloških prilika, kako bi retencija bila funkcionalna i spremna za kišnu sezonu. Retencija je vodna građevina za koju nije predviđeno akumuliranje vode, dakle, mora biti prazna kako bi punim kapacitetom mogla prihvatiti bujične vode. Zbog nakupljenih naplavina je došlo do zadržavanja određene količine vode, a nakon ispuštanja je uočena određena količina sitne ribe (babuške i crvenperke, koje su invazivne vrste) - priopćili su.

Poručuju da je sve odrađeno po propisima, te da je izvođač radova prikupio i zbrinuo uginulu ribu nakon konzultacija s nadležnom županijskom Javnom ustanovom za zaštitu prirode. Na teren izašao vodočuvar i djelatnici Službe za zaštitu voda te je o svemu obaviješten i vodopravni inspektor. 

Idi na 24sata

Komentari 43

  • KolosalnaGlupost 03.09.2024.

    Kao da će biti nekakve koristi od vaše prijave.

  • sinod 03.09.2024.

    baš me zanima dal bu to došlo do htv-a da malo istraže i da jebu mtr ovima kaj su to napravili, ovak po portalima to prođe nezapaženo i nikom ništa a bandu treba u zatvor stavit bar bi tak bilo u normalnim državama

  • Čistokrvni gmo free 03.09.2024.

    Ljudi nemojte se tamo kupati da ne zagadite vodu... 🙄

Komentiraj...
Vidi sve komentare