Poljaci izlaze u nedjelju na parlamentarne izbore na kojima vladajući konzervativci očekuju pobjedu zahvaljujući velikodušnim socijalnim davanjima i vatrenoj nacionalističkoj retorici, no možda im to neće biti dovoljno za apsolutnu većinu mandata.
Poljaci će izabrati 460 zastupnika u Sejmu, donjem domu parlamenta, i 100 članova Senata.
Stranka Pravo i pravda (PiS), na vlasti od 2015. pod vodstvom bivšeg premijera Jaroslawa Kaczynskog, imala je jasno vodstvo u ispitivanjima javnog miljenja pred izbore i očekuje se da će osvojiti između 40 i 49 posto glasova.
Glavne oporbene snage - centristička Građanska platforma, Savez demokratske ljevice i Poljska narodna stranka - nadaju se da bi zajedno mogli pobijediti PiS i sastaviti koalicijsku vladu.
PiS je nastojao u kampanji ponajprije mobilizirati niže slojeve društva, veličajući obiteljske vrijednosti i obećavajući da će povećati socijalna davanja i minimalnu plaću te smanjiti poreze. Predizborna kampanja te stranke pridonijela je polarizaciji društva. Stranački čelnici upozoravali su protiv seksualnih manjina i liberalnih vrijednosti uvezenih sa Zapada. Činili su to uz blagoslov Katoličke Crkve, koja je i dalje jako utjecajna u ruralnim dijelovima zemlje.
Građanska koalicija, formirana oko centrističke Građanske platforme, računa ponajprije na glasove srednje klase u velikim gradovima, nezadovoljne zbog podjela u društvu, kontroverznih reformi pravosuđa i afera u koje su se upleli politički čelnici.
Ljevica, pak, kritizira PiS-a zbog napada na LGBT pokret i savezništvo s Crkvom, ali dijeli cilj socijalne države. Ujedinjena, ima dobre izglede vratiti se u parlament iz kojeg je izbivala četiri godine.
- Poljsko biračko tijelo podijeljeno je u dvije skupine. Oko 45 posto birača podržava PiS, a isto toliko centrističku oporbu i ljevicu - rekla je politologinja na varšavskom sveučilištu Anna Materska-Sosnowska.
- Odaziv će o odlučiti o tome hoće li PiS moći vladati sam ili će morati formirati koaliciju ili čak riskira li gubitak većine - dodala je.
Oporba obećava ukidanje kontroverznih reformi pravosuđa koje po mišljenju Europske komisije ugrožavaju vladavinu prava u zemlji. Ali ne nudi jasno definiran politički program.
Birališta su otvorena u 7 sati i zatvaraju se u 21 sat kada se očekuje objava prvih izlaznih anketa.