Komisija hrvatskih biskupa pozvala je vjernike i ostale građane da izađu na izbore. Gosti emisije 'Otvoreno' u srijedu su raspravljali o crvi i hrvatskoj politici. Tajnik komisije HBK Iustitia et Pax Vladimir Dugalić odbacio je navode kako se današnjim istupom Hrvatske biskupske konferencije (HBK) svrstala na određenu stranu.
- Mislim da izjavu treba staviti u kontekst i vidjeti zašto se komisija Iustitia et Pax HBK-a, oglašava o izborima ili o nekim drugim važnim događajima u hrvatskom društvu - rekao je za HRT. Naglasio je kako je "jasno naglašeno" da je primarni cilj izvesti što više ljudi na birališta.
- U izjavi je jasno naglašeno da je primarni cilj ove izjave potaknuti vjernike, katolike, ali i sve ljude dobre volje da izađu na izbore. To je primarna i temeljna poruka ove izjave - rekao je. Kako dodaje, izaći na izbore "nije samo građanska dužnost, nego i vjerska dužnost, jer vjera nije samo privatna stvar, nego ima i svoju društvenu dimenziju".
- Zato komisija uvijek uoči takvih izbora izlazi s jednom izjavom i primarno poziva vjernike da ne ostanu kod kuće - dodao je.
Politolog Branko Caratan pozvao je na oprez kada se radi o istupanju vjerskih organizacija u javnosti uoči izbora.
- U sekularnoj državi, Crkva bi trebala biti veoma oprezna kada je ovakav tip izjava u pitanju. Mislim da je ovdje važno reći, da u određenim situacijama - kada postoje veliki društveni problemi - takva izjava može biti povijesno korisna. Npr. izjava kardinala Josipa Bozanića o grijehu struktura koja je sigurno bila veoma značajna - rekao je Caratan za HRT pa dodao:
- Izjava koja upozorava na nekoliko problema može biti i korisna, s tim da Crkva mora biti veoma oprezna da njeni stavovi ne budu shvaćeni kao zagovaranje političkih opcija.
Politički analitičar i profesor na FPZG-u Božo Skoko, naglasio je kako misli da Crkva današnjim istupom nije zauzela stranu.
- Vidimo da različite opcije mogu iščitati ono što ide njima na ruku. Smatram da je potrebno da Crkva reagira. Crkva je važan dionik hrvatskog društva. Ako može cijeli niz NGO-a iznijeti svoje mišljenje - kako ne bi mogla Crkva koja je toliko integrirana u hrvatsko društvo i koja ima toliko značenje - rekao je.
Komunikologinja Smiljana Leinert-Novosel je usporedila stanje u hrvatskoj politici, gdje još uvijek nema fizičkih obračuna, sa zemljama svijeta poput Japana gdje je to odnedavno slučaj.
- Iskustvo pokazuje kako se politička kultura vremenom u Saboru urušava i kako ovi današnji razgovori, nastupi i komunikacija - apsolutno ne odgovaraju onom kakvi su bili 1990-ih godina - kazala je za HRT. Tada je, kaže, bio dojam da je svima stalo da u što boljoj formi, na što bolji način, ponude što bolja rješenja.
- Osobna isključivanja dovode samo do negativne atmosfere, a tome danas svjedočimo. Kada bismo gledali koliko smo novih sadržajnih elemenata u ovom zadnjem zasjedanju Sabora saznali, bilo bi to vrlo skromno - rekla je pa dodala:
- Ostalo što pamtimo bit će apsolutno jedna negativna atmosfera, negativna komunikacija koja je uvijek bila na rubu konfliktne komunikacije. To je naravno, nešto što se prelijeva na sve sfere društva i vi ne možete nakon toga pronaći neke dijelove društva na koje se to nije odrazilo.