Rekordno mali broj birača izašao je na referendum o ulasku Hrvatske u Europsku uniju, njih 43,6 posto. Na slab odaziv na biralištima, objašnjava politolog Damir Grubiša, utjecalo je više faktora.
- Slaba je informiranost građana, ali ne samo sada, nego zadnjih 20 godina. Za to su odgovorne sve vlade koje su bile na čelu od tada. Mi smo već 90-ih trebali na fakultete uvesti europske studije, a prije desetak godina građanski odgoj u srednje škole, gdje bi se govorilo i o EU. Griješilo se u koracima još od 2006. kad je formalno pokrenuta edukacija o EU, no od toga nije bilo ništa. Uz to, debate euroskeptika trebale su se voditi posljednjih godina, a ne zadnjih tjedana - kaže Grubiša.
Dodaje kako je za mali izlazak birača bitno i to što su nedavno bili parlamentarni izbori te kod onih birača čija je politička opcija izgubila dolazi do tzv. transfera nezadovoljstva - ne žele poduprijeti “protivnike” bez obzira koja je tema posrijedi.
Grubiša ističe i konzervativnost birača, odnosno katoličkih vjernika.
- Iako je Crkva pozvala birače da glasuju po svojoj savjesti, dio njih bio je pod utjecajem lokalnih župnika od kojih su neki ipak govorili protiv EU. Tu je došlo do jaza, a sa svim ovim drugim faktorima slilo se u ‘gulaš’ i odaziv je bio takav kakav jest - rekao je Grubiša.
Potpredsjednik Sabora Vladimir Šeks rekao je kako je slaba izlaznost a na referendum prije svega rezultat dužničke krize u EU.
- Velika je kriza u eurozoni, a i u pojedinim velikim zemalja EU. No, slab odaziv je i rezultat krize povjerenja u institucije političkog sustava u Hrvatskoj - rekao je Šeks te dodao kako je solidan broj birača glasao za ulazak.
Upravo zbog malog odaziva protivnici ulaska u EU tvrde kako je referendum nelegalan.
- Niti jedna država nije ušla u EU s tako niskim postotkom izlaska birača na referendum. Poručujemo političkim elitama da ovo nije pobjeda nego poraz neovisnosti. Planiramo dalje aktivnosti borbe, ali i osporiti pravno ovaj nelegitimni referendum - rekao je Željko Sačić iz Vijeća za Hrvatsku NE u EU.
Prešišali i rekordno nisku Mađarsku
Dosad je najmanji broj birača na referendum o EU izašao u Mađarskoj 2003., svega 45,3% No za razliku od naših 66%, čak je 83% Mađara glasovalo za ulazak u EU. Na Malti, gdje je na referendum izašlo 90% građana, tek njih 53% poduprlo je ulazak u EU.
Ivo Josipović, predsjednik RH: Informiranju građana o ulasku Hrvatske u Europsku uniju pridružio se samo snimanjem izjave za promidžbeni spot.
Vesna Pusić, vanjski poslovi: Građanima su nekoliko tjedana prije predstavljeni samo promidžbeni spotovi u kojima političari čitaju poruke za EU.
Zoran Milanović, premijer: Prije referenduma poručio je građanima da je uvjeren da će poduprijeti ulazak u EU. Poslije se razočarao malim odazivom.
Jadranka Kosor, bivša premijerka: U doba njena vladanja nisu organizirane javne tribine o ulasku u EU, a teška srca rekla je građanima što se ispregovaralo.
Gordan Jandroković, vanjski poslovi: Bivši ministar proslavio se na konferenciji za novinare kad nije znao koje smo pregovaračko poglavlje s EU zatvorili.