To je to što me zanima!

Policija u Belfastu zaplijenila robote: Dijelili pilule za pobačaj

U Sjevernoj Irskoj pobačaj se dopušta jedino u slučaju kada je trudnica u životnoj opasnosti ili postoji objektivna opasnost da njezino mentalno ili fizičko zdravlje bude dugoročno ugroženo
Vidi originalni članak

Policija u Belfastu u četvrtak je zaplijenila robote koji su na ulicama toga grada u organizaciji dviju grupa za ljudska prava dijelili pilule za pobačaj, u nastojanju da podignu svijest o legalnom pravu žena na prekid trudnoće. 

U Sjevernoj Irskoj sve je veći pritisak na institucije od kojih se očekuje da liberaliziraju vrlo stroga pravila o pobačaju. 

Grupe Rosa i Women on Waves upotrijebile su dva robota koji su prolaznicama ispred zgrade gradskog suda dijelili pilule za pobačaj, u sklopu kampanje čiji je cilj reforma zdravstva nakon što je susjedna Irska prošli tjedan uspjela liberalizirati svoj zakon. 

SKUP U S. Irskoj traže od May da ublaži zakon o pobačaju

Utemeljiteljica grupe Women on Waves Rebecca Gompers izjavila je da je policija s ceste uklonila i zaplijenila robote kojima je upravljano iz Nizozemske, da bi se pokazalo kako se pilule mogu dati ženama u Sjevernoj Irskoj a da se ne prekrši zakon. 

"Trenutak je da i u Sjevernoj Irskoj dođe do promjene", rekla je Gompers za Reuters. "Činjenica da abortus u Sjevernoj Irskoj nije dopušten predstavlja kršenje ljudskih prava."

Policija u Belfastu potvrdila je da je zaplijenila robote te da je u tijeku istraga o incidentu kako bi se ustanovilo je li prekršen neki zakon.

Gompers je kazala da su pilule uzele i progutale tri žene, no da nije poznato jesu li trudne. 

NAKON REFERENDUMA May odbija mijenjati zakon o pobačaju u Sjevernoj Irskoj

U Sjevernoj Irskoj pobačaj se dopušta jedino u slučaju kada je trudnica u životnoj opasnosti ili postoji objektivna opasnost da njezino mentalno ili fizičko zdravlje bude dugoročno ugroženo. Nije dopušten u slučaju silovanja, incesta ni u slučaju fatalne abnormalnosti fetusa. 

Kazna za obavljanje ili podvrgavanje ilegalnom pobačaju je doživotni zatvor. 

Pritisak na institucije od kojih se očekuje liberalizacija zakona pojačan je nakon što je irska vlada u utorak, četiri dana nakon održanog referenduma o pobačaju, najavila da će i prije ljetne parlamentarne stranke predstaviti prijedlog zakona koji će ženama omogućiti pravo na prekid trudnoće.

Protestanti i katolici u Sjevernoj Irskoj manje su društveno konzervativni nego drugdje u Irskoj ili u Velikoj Britaniji. 

Sjevernoirski parlament ima pravo uskladiti zakon o pobačaju s ostalim dijelovima Ujedinjenog Kraljevstva, ali je protiv toga glasao u veljači 2016. Parlament nije zasjedao otkad se vlada raspala u siječnju 2017.

Idi na 24sata

Komentari 32

  • sinisabudimir 09.04.2021.

    Najbolje pitati crkvu dal zena moze abortirati ili ne ! Jel mater netreba imati pravo glasa ! I onda ta djeca završavaju znate !?

  • 01.06.2018.

    Markićka prodaje kontracepcijske dražeje, pa nikom ništa.

  • JanValek 01.06.2018.

    Samo nek je cim vise pobacaja.Zadnja stvar koju trebamo su JOS budala na svijetu.I dajte postavite automate za samoubojstvo u svakom gradu ili mjestu.Bit cete mi zahvalni na kraju.

Komentiraj...
Vidi sve komentare