Policija je privela u ponedjeljak ujutro Đuru Brodarca (67) bivšeg načelnika PU sisačko-moslavačke i Vladimira Milankovića (49), ratnog zapovjednika specijalne policije u Sisku te Dragu Bošnjaka (53) prvi je javio Večernji list.
Brodarca su uhitili na odmoru u Turnju kod Zadra.
- Osjećam se kao i svatko drugi u ovakvoj situaciji - rekao je na izlasku iz vikendice Brodarac dok su ga inspektori uvodili u policijsko vozilo. Na pitanje novinara da li je očekivao uhićenje rekao je 'To treba pitati nekoga drugoga'.
- Istražitelji su došli jutros oko osam sati i razgovarali s mojim puncem. On je naravno odbacio sve optužbe koje mu se stavljaju na teret - rekao je kratko zet Đure Brodarca. Ostatak obitelji je rekao kako je šokiran onim što se dogodilo, a nekolicina mještana je glasno komentirala kako je sramota da se uhićuju hrvatski branitelji posebno optužujući premijerku Jadranku Kosor.
Brodarac je iz Turnja gdje ljetuje već devet godina prepraćen prema Sisku i dalje prema Osijeku.
Brodarca i Milankovića terete za ubojstva Srba
Doznajemo kako policija uhićene Brodarca i Milankovića tereti po zapovjednoj odgovornosti za ubojstva ljudi srpske nacionalnosti tijekom 1991. i polovicom 1992. godine. Broj žrtava nije poznat, ali policija je u to vrijeme podignula četrdesetak kaznenih prijava protiv nepoznatih za ubojstva koja bi se mogla podvest pod ratni zločin. U nekim prijavama je poznat identitet žrtve, a u nekima nije. Međutim, cijelo vrijeme iz srpskih izvora tvrdilo se kako je žrtava daleko više. Đuro Brodarac, kao šef policije isticao je kako je veći broj Srba otišao iz Siska prije početka napada na taj grad, a dio ih je otišao kasnije, tako da je službeno žrtava toliko koliko je pronađeno tijela i za koja su podignute kaznene prijave.
Tijekom rata, osnivanjem županija, Brodarac je izabran za župana, a u fotelji šefa policije zamijenio ga je Vladimir Milanković, ratni šef specijalne policije.
Godinama nakon toga, povremeno su se obnavljali glasovi o zločinima i odgovornosti dvojice aktera.
Brodarac je odbijao svaku odgovornost govoreći da je policija radila svoj posao što se vidi po prijavama. Pritom je isticao kako je u Sisku bilo više postrojbi koje on nije imao pod nadzorom. Prije nekoliko godina, kada je pod pritiskom Europe ponovno potegnuto pitanje odgovornosti, Brodarac je izjavio kako bude li uhićen i procesuiran, neće biti sam. Bilo je to upozorenje državnom vrhu, te nakon toga dugo nije javno pokretano to pitanje.
Brodarac već dugo obnaša dužnost predsjednika Savjeta Hrvatskog centra za razminiranje, a bivši premijer, Ivo Sanader, postavio ga je za svog savjetnika za razminiranje. Nije poznato je li još uvijek Vladin savjetnik, čini se da nije, jer od Sanaderova odlaska nije viđan za posjeta Jadranke Kosor području Siska i županije.
Policija javlja kako je u ponedjeljak privela ukupno troje ljudi. Bošnjak (53) bio je pripadnik pričuvnog sastava PU Sisak, a sumnjiče ga za individualno kazneno djelo.
Slučaj prepustili DORH-u u Osijeku
Prije nekoliko mjeseci, slučaj Brodarac i Milanković, prepušten je Državnom odvjetništvu u Osijeku. Vjerojatno se tužiteljstvo bojalo prosvjeda branitelja. Nakon privođenja obojica bi nakon nužnih formalnosti trebali biti prepraćeni u Osijek i samo saslušani od istražnog suca, ali moguće je i da osječki istražni sud prepusti saslušanje sisačkom istražnom centru. Neslužbeno doznajemo kako u ponedjeljak do podneva nije zatražena takva usluga od sisačkog istražnog Centra. Moguće je kako će ipak biti saslušan u Osijeku.