Visoki prekršajni sud je odlučio - poklič “Za dom spremni” na početku Thompsonove pjesme “Bojna Čavoglave” nije prekršaj.
Ova odluka je obvezujuća, no suprotna dosadašnjim stavovima i tumačenjima Ustavnog suda. Na sjednici o kontroverznom pokliču odlučivalo je 20 sudaca. Povjesničari i pravnici nisu oduševljeni ovom odlukom.
POGLEDAJTE VIDEOVIJESTI:
- Za mene je ova odluka očekivana, no s njom se ne slažem. Jasno je da se taj poklič iz pjesme zloupotrebljava kako bi publika dizala desnicu i urlala: ‘Za dom spremni’ te da je to dugoročno pogrešna odluka - kaže nam bivši hrvatski predsjednik, profesor na zagrebačkom Pravnom fakultetu Ivo Josipović. Misli li da će se buduće sudačke odluke povoditi za ovom kad je u pitanju spomenuti poklič kaže: “Mislim da je trend tolerancije i sve veće naginjanje prema ustašofiliji, tako da me ništa ne bi čudilo”.
Hrvatski povjesničar Hrvoje Klasić smatra da je sve o pokliču bilo jasno i prije ove odluke.
- Moj stav o tom pozdravu je jasan. Imamo dvije situacije - Thompsonovu pjesmu i sam pozdrav ‘Za dom spremni’. O karakteru i podrijetlu pozdrava nema potrebe trošiti riječi. Izmislili su ga i uveli ustaše, a Thompsonova pjesma i pozdrav na uniformama HOS-a nastali su u kontekstu osjećaja patriotizma prema NDH.
Dovoljno je pogledati neke izjave Thompsona i HOS-ovaca pa da vam je jasno kako taj pozdrav nije pao s neba, nego su ga uvrstili baš zato što je bio ustaški i imao svoju namjenu u ratu protiv Srba. To što se on tolerirao 30 godina, bilo kroz simbole na uniformama ili u pjesmi, to je problem, ali pogreške se moraju ispravljati - rekao nam je Klasić. Za njega je odluka Visokog prekršajnog suda pogrešna.
- Ova odluka stvara potpuno pogrešnu poruku i efekt jer dopušta izvrgavanje. Pozdrav ne smijete izvikivati, ali ga smijete pjevati ako je Thompsonova pjesma u pitanju te ne smijete nositi majicu s tim natpisom ako nije dio uniforme HOS-a. Pitajte Thompsona i ljude iz HOS-a je li ustaški režim bio zločinački, pa ako to izgovore, onda se može razmišljati zašto Thompson pjeva ‘Za dom spremni’ - rekao je Klasić.
Bivša ministrica pravosuđa i jedna od najbližih suradnica prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, Vesna Škare Ožbolt, kaže da je zabrinuta zbog ovakve odluke.
Tolerirali su pozdrav
- Ova odluka je obvezujuća i nema više tko što postavljati pitanje oko toga. No osobno sam zabrinuta jer postoji nekoliko institucija u državi koje na različite načine tumače ovaj poklič. Pa tako se razlikuju mišljenja Vrhovnog prekršajnog suda, Ustavnog suda i Vladine komisije. Može se dogoditi da Ustavni sud odluči drugačije od Vrhovnog prekršajnog suda pa smo opet na početku - kaže nam Škare Ožbolt. Otkrila nam je i što je posebno smeta.
- Upravo riječi koje se koriste u pozdravu služe za nabacivanje nekog tereta na Hrvatsku i to je ono što me smeta - zaključila je Škare Ožbolt.
No neki političari mogli bi odahnuti zbog ovakve odluke jer su i sami snimljeni u javnosti kad su “grmjeli” Thompsonovu “Čavoglave”. Bila je zima 2014., a u polupraznom pulskom noćnom klubu glasnice je na Thompsonovu hitu “parao” SDP-ovac Peđa Grbin.
- U Zagori na izvoru rijeke Čikole - “grmio” je tad vidno alkoholiziran sa svojih 35 godina. Na naš tadašnji poziv koji mu nije bio nimalo ugodan stoički je zaključio: “Ja sam pijana budala. Nimalo se ne ponosim time što je bilo”. Od tada se prometnuo u vještog oporbenjaka, no što misli sudački zajamčenoj slobodi pjevanja “Za dom spremni”, nažalost, nije komentirao.
- Nemojte se ljutiti na mene, ne mogu trenutačno razgovarati - rekao je.
Ustavni sud ima drugi stav
Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira inače kaže: “Tko na javnome mjestu izvođenjem, reproduciranjem pjesama, skladbi i tekstova ili nošenjem ili isticanjem simbola, tekstova, slika, crteža remeti javni red i mir”. Konačno stajalište Visokog prekršajnog suda obvezujuće je za sve suce tog suda, pa time i za tročlano sudsko vijeće koje je potkraj prošle godine presudilo da poklič “ZDS” na početku pjesme Marka Perkovića Thompsona - nije prekršaj.
Cijela ova situacija pokrenuta je lani nakon presude u slučaju Thompson. Sudsko vijeće tog suda odbilo je žalbu šibensko-kninske policije na oslobađajuću presudu Općinskog suda u Šibeniku u slučaju Thompson i potvrdilo stajalište prvostupanjskog suda da poklič “ZDS” u Thompsonovoj izvedbi “Bojne Čavoglave” nije prekršaj.
Kako je presuda u slučaju Thompson suprotna svim prijašnjim presudama Visokog prekršajnog suda o tom pozdravu, Odjel evidencije sudske prakse, koji prije otpremanja presude sa suda kontrolira usklađenost svake novodonesene presude s prijašnjom sudskom praksom u istovrsnim predmetima, vratio je presudu sudskom vijeću uz zahtjev da predmet ponovno razmotri jer je presuda suprotna sudskoj praksi tog suda te odlukama Ustavnog suda o “ZDS-u” i drugim simbolima ustaškog režima.
Od danas nema nedoumica. Poklič na početku pjesme nije sporan i može se izgovarati te se izvođača zbog njega neće kažnjavati.