Svi oni koji kalkuliraju i misle da je dobro prolongirati cijepljenje za jesen, apeliram da to ne čine. Jer na taj način prolongiramo i završetak epidemije. U ovom trenutku znamo da cjepivo stvara imunitet u trajanju najmanje 10 mjeseci, vjerojatno i više, što znači da ako se sada cijepimo, de facto smo do proljeća mirni i sprječavamo pojavu četvrtog vala na jesen, poručuje ministar zdravstva Vili Beroš.
Nemojmo dozvoliti da cijepljenjem tek na jesen, dodao je, omogućimo daljnje širenje virusa.
- Još nije vrijeme za procjenu kada će doći kraj epidemije. Dosegli smo 43,3 posto cijepljenih s jednom dozom, što je razlog mog otvorenog pisma koje sam jučer napisao i kao ministar i kao liječnik, ali i vaš susjed i građanin Hrvatske - rekao je Beroš dodavši kako mu se javljaju oni koji su se cijepili pa oboljeli.
- Da, i to je moguće, no morate znati da u tom slučaju nećete oboljeti od teškog oblika, najvjerojatnije nećete biti hospitalizirani, sasvim sigurno nećete završiti na respiratoru i neće biti smrtnog ishoda. To je najbolje što možemo učiniti i za sebe i za druge - poručio je.
'U Južnoj Africi se pojavio novi soj koji je zarazniji'
Naglasio je kako je u Južnoj Americi još od prošle godine prisutan novi soj koji je zarazniji, ali da cjepivo ipak štiti i protiv te varijante.
- Danas je svijet globalno selo, nije nemoguće da netko iz Južne Amerike dođe u Hrvatsku. Stoga, postižući adekvatnu procijepljenost branimo se od ove bolesti i skraćujemo vrijeme trajanja epidemije - poručio je.
Izrazio je zadovoljstvo procijepljenošću u zdravstvenom sustavu gdje je, istaknuo je, s jednom dozom cijepljeno 79,9 djelatnika, a s dvije doze njih 64,8 posto.
Novinari su ga upitali može li sada reći da do kraja mjeseca nećemo ostvariti cilj od 50 posto cijepljenih.
- To je vrlo vjerojatno - rekao je ministar i naglasio kako kraj ovog mjeseca ne znači završetak kampanje cijepljenja.
- Kampanja se nastavlja, cijepljenje se nastavlja sve do onog trenutka dok ne postignemo razinu preko 75-80 posto, koja će onemogućiti širenje virusa. Naravno da nisam time zadovoljan, no nastavljamo i dalje. Jednostavno moramo shvatiti da je to najbolji način zaštite - rekao je dodavši kako se uz broj procijepljenih zbrajaju i oni koji su do sada preboljeli Covid-19.
Od gotovo 360.000 njih koji su preboljeli od 25. veljače prošle godine, u posljednjih šest mjeseci je imunitet steklo oko 170.000 ljudi, dodao je naglasivši kako ni to nije dovoljno za ostvarenje cilja od 50-55 posto zaštićenih do kraja ovog mjeseca.
Hoće li cijepljenje na jesen ostati dobrovoljno?
Ako brojke cijepljenih ostanu i dalje ovakve, što će biti na jesen, upitali su ga novinari. Hoće li cijepljenje i dalje biti dobrovoljno?
- Vidjet ćemo kakva će biti epidemiološka situacija. Niz je elemenata na temelju kojih od početka promišljamo što i kako. Ukoliko ne bude prijetnji novih sojeva, ukoliko bude situacija da virus doista posustane, naravno da tada nećemo razmišljati o novim okolnostima. Međutim. ukoliko epidemiološka situacija bude drugačija, svakako da ćemo poduzimati sve ono što je potrebno poduzeti u tom trenutku - rekao je.
Upitan da li to znači da će cijepljenje biti obavezno, Beroš je naglasio kako to nije rekao.
- U ovom trenutku o tome ne razmišljamo. Znate i sami da od početka ove ugroze pokušavamo na temelju znanstvenih i stručnih utemeljenja doći do naših sugrađana - rekao je i dodao kako je Vlada osigurala dovoljne količine cjepiva za sve da se cijepe.
- Omogućeno je cijepljenje sve više i putem javnih poziva, motivirali smo sve županijske zavode za javno zdravstvo, kao i HZJZ da idu prema građanima i nema razloga da se netko u ovom trenutku ne cijepi. Priče oko štetnosti cjepiva su promašene. Vjerujmo znanosti i struci - poručio je Beroš podsjetivši kako je cjepivo eliminiralo niz bolesti do sada.
'Skidanje maske tek kad dosegnemo adekvatnu procijepljenost'
Italija je donijela odluku o skidanju maski od 28. lipnja, no Beroš ističe kako se to još neće dogoditi i kod nas.
- Stožer će donijeti svoju odluku na osnovu, kao i uvijek, epidemiološke struke. Znam pouzdano da oni razmišljaju o parametrima, koji nije samo nivo procijepljenosti nego i broj novozaraženih, 14-dnevna i 7-dnevna incidencija i slično... Za pozdraviti je da neke zemlje, koje su postigle veću procijepljenost poput Italije, koja je sada na preko 62 posto, počnu razmišljati o skidanju maski - rekao je naglasivši kako će se to kod nas dogoditi kada dosegnemo adekvatnu procijepljenost.
- Prije toga nikako ne jer to znači daljnju ugrozu. Broj onih koji su preboljeli je oko 360.000, ako gledamo zadnjih 180 dana, onda oko 170.000 i to, nažalost, ili nasreću, nije dovoljno velik broj koji bi doprinio ukupnom cilju, a to je povećanje opsega onih koji su zaštićeni - rekao je dodavši kako cilj nije ispunjen čak ni kad se zbroje oni serološkim testom dokazani preboljeli bez simptoma.
'Nadam se da je saga u Vinogradskoj završena'
Komentirao je i situaciju u Vinogradskoj bolnici, koja nakon ostavke Zorana Vatavuka, a koji je, podsjetimo, smijenio Dijanu Zadravec s mjesta šefice Zavoda za radiologiju, ima novog ravnatelja - Davora Vagića.
- Ja se iskreno nadam da je ta saga završena. Izabran je novi ravnatelj, kojeg znam dugi niz godina i s kojim imam konstruktivno dobro iskustvo jer je vodio Arenu, kao sekundarni centar za oboljele od Covida. Kao ministra me najviše zanima pružanje zdravstvene zaštite u toj, po nekima najznačajnijoj zdravstvenoj ustanovi u RH uz KBC Zagreb i mislim da će sve ići u tom smjeru - rekao je i dodao kako će svakoga tko ukazuje na određene propuste i elemente koji su protupravni, moguću korupciju i kriminal saslušati.
Upitan je li on vidio SMS o kojem Dijana Zadravec govori kao dokazu da je Gordan Jandroković lobirao da se Maria Zovaka izabere za ravnatelja, a obzirom da se spominje da joj ga je čak on proslijedio, Beroš kratko poručuje kako ne zna o kakvom se SMS-u radi.