To je to što me zanima!

'Pojam siječanjska depresija je izmišljen. To ne postoji. Za to u Imotskom imaju poseban izraz'

Psihologinja kaže da postoje i trikovi s kojima se možemo oraspoložiti u ova stresna vremena. Kaže kako je znanstveno dokazano da vremenske prilike utječu na raspoloženje.
Vidi originalni članak

Psihologinja Ljubica Uvodić Vranić gostovala je na N1 televiziji gdje je govorila  kako pobijediti siječanjsku, a od ove godine i euro depresiju.

Psihologinja kaže kako siječanjska depresija ne postoji kao znanstveni pojam. Objasnila je da su psiholozi ustanovili da je taj pojam izmislila jedna turistička agencija koja je taj pojam iskoristila kao marketinški trik i pojam, piše N1. Dodaje kako je jedan od kriterija po kojem se dijagnosticira depresija šest tjedana nerazložnog nezadovoljstva.

“Siječanj nema šest tjedana”, rekla je kroz smijeh psihologinja. “Šest tjedana nezadovoljstva bez nekog povoda potrebno je da bi se posumnjalo na depresiju”, ističe.

POSTBLAGDANSKA DEPRESIJA Kako pregrmjeti siječanj: Sve je sivo i skupo nakon blagdanskog veselja i druženja s bližnjima

Dodaje da je biti tužan i žalostan normalno, pogotovo ako je to reakcija na nekakav događaj, poput gubitka voljene osobe.

Psihologinja kaže da postoje i trikovi s kojima se možemo oraspoložiti u ova stresna vremena. Kaže kako je znanstveno dokazano da vremenske prilike utječu na raspoloženje. Naglašava kako su osim vremenskih situacija i promjene valute i inflacije, vjerojatno mnogi ljudi, malo zatečeni s cijelom situacijom. Kaže kako je najgore žaliti se, pitati se zašto nam netko nije nešto napravio.

PODRŠKA KOJA NAM SVIMA TREBA Osjećate li se iscrpljeno, preopterećeno i neuspješno na poslu? Evo kako to prevladati

- To se u Imotskom kaže ‘na meko si se naslonio'”, ističe psihologinja i dodaje: “treba vidjeti što ti možeš napraviti da riješiš problem. Ako si bez novaca – idi u razumnu štednju, ako si se udebljao – idi u šetnju. Šetnja, a to je znanstveno dokazano, kretanje potiče dobar i zdravi osjećaj sreće. Nemojte uzimati kemije i dodatke. Šetajte, vježbajte, pazite na prehranu i pogotovo razmislite ima li u vašoj okolini netko tko je u većem stresu, većim problemima. Pokucajte na vrata susjedu, nazovite rođake. Briga za drugoga, brisanje suza s tuđeg lica, stavlja osmjeh na naše lice”, kaže psihologinja. “Budite ruka koja daje nekome, a nemojte se žaliti”, završila je.
 

Idi na 24sata

Komentari 2

  • kaius 16.01.2023.

    nekada su kao antistres terapiju uzimali motiku,litru vina i išli u loze okopavat.. po zimi litru vina ,pola litre rakije(ipak je zima) sjekira,pila i u šumu po drva.a i zato da se ne svađaju sa ženom doma!

  • profić 15.01.2023.

    Kad vidim Uvodičku odma me potjera.

Komentiraj...
Vidi sve komentare