U ruskom avionu koji se srušio u Crno more bili su članovi službenog ruskog vojnog zbora i plesne skupine Aleksandrov, koji su trebali povodom proslave Nove godine nastupiti za ruske vojnike u Siriji.
U nesreći su poginuli svi članovi Aleksandrovljeva ansambla, osim tri solo pjevača. Jedan od njih Vadim Ananijev kazao je RT-ju da još uvijek ne može povjerovati u ono što se dogodilo.
"Nemam riječi kojima bih opisao ono što sad osjećam. Ne mogu u potpunosti shvatiti što se događa. Supruga mi plače, djeca ne razumiju što se događa", kazao je. Od nesreće se spasio propustivši let zbog rođenja trećeg djeteta.
Zbor Crvene armije predstavlja Rusiju u zemlji i svijetu
Aleksandrov je službeni ansambl i zbor ruskih vojnih snaga. Poznat kao Zbor Crvene armije, osnovan je 1928. godine, za vrijeme sovjetske ere.
Nosi ime po svom prvom upravitelju Aleksandru Vasiljeviču Aleksandrovu, koji je napisao i himnu SSSR-a. On je bio na čelu zbora od 1926. to 1946.
Nakon njegove smrti, zborom je od 1946. do 1987. upravljao sin Boris, a pod njegovim vodstvom zbog je stekao slavu i izvan Sovjetskog Saveza putujući po brojnim svjetskim turnejama.
Borisovo upravljanje zborom obilježila je visoka razina discipline. Zbor je bio toliko dobro uvježban i ritmičan da su pjevači skladbe mogli izvoditi i bez dirigenta.
Borisov brat Vladimir također je skladao za zbor, te jedno vrijeme bio dirigent i upravitelj. Zbor je nakon Borisova odlaska u mirovinu izmijenio još nekoliko upravitelja.
Trenutno je na čelu zbora Valerij Kalilov.
Trupa se u početku sastojala od samo 12 ljudi: osam pjevača, dva plesača, svirača harmonike i čitača. Do 1937. godine već je okupio 274 čovjeka, da bi postigao maksimum 1948. godine, kada je brojao 313 izvođač.
Zbor su oduvijek sačivanjavali članovi sovjetskog, a kasnije i ruskog vojnog osoblja. Predstavljali su Rusiju na važnijim svečanostima u zemlji, ali i diljem svijeta.
Većinu svog postojanja zbor su sačinjavali muškarci, a tek od 1990. godine zboru bi se povremeno priključivale i žene.
Zbor je surađivao s mnogim poznatim umjetnicima i producentima, među kojima su David Foster, Jean-Jacques Goldman i Steve Barakatt, Leningrad Cowboys...
Kaćuša i Kalinka svakako su najslavnije među čak dvije tisuće pjesama koje je ovaj zbor izveo u svojoj povijesti.