Ne sastane li se Odbor za Ustav do kraja lipnja, političke stranke u drugom dijelu godine mogle bi ostati bez proračunskog novca namijenjenog svim političkim aktivnostima.
Predsjednik Odbora Robert Podolnjak (Most) ne namjerava sazivati sjednicu dok Sabor ne donese izmjene zakona kojima bi se godišnji iznos za političke stranke i nezavisne zastupnike limitirao na 48 milijuna kuna.
- Takav konačni prijedlog ćemo potpisati i uputiti u proceduru. Ne donese li se, ni jedna stranka u trećem tromjesečju neće dobiti ni lipe iz proračuna - rezolutan je Podolnjak.
Zastupnici s kojima smo razgovarali to smatraju još jednim trikom pred izbore.
- Da su imali želju, mogli su zakon donijeti kad su bili na vlasti. Mi nećemo sudjelovati na sjednici Sabora na kojoj bi se izglasao samo Zakon o financiranju političkih stranaka - poručila je Dragica Zgrebec (SDP).
Odluke treba prepustiti novom sazivu?
Navodi kako bi normalno bilo da se proračun ne dira dok se ne konstituira novi saziv Sabora i ne imenuje nova vlada.
I u HDZ-u su se mogla čuti razmišljanja da bi ovaj saziv, odnosno odbor mogao eventualno raspodijeliti novac koji strankama i zastupnicima pripada do dana samoraspuštanja Sabora te da odluke treba prepustiti novom sazivu.
- Malo ćemo uštedjeti kao država - našalio se jedan HDZ-ovac.
I Josip Salapić (HDSSB) smatra da je Most na izmjenama zakona trebao inzistirati ranije te da to sad nema smisla.
- Sad to tumačim kao političke igrice - rekao je Salapić.
Milorad Pupovac (SDSS) napominje da Podolnjak u ovom slučaju funkciju predsjednika saborskog odbora podređuje stranačkoj političkoj kampanji.
- Ako netko tom vrstom mjera misli spašavati proračun, taj onda ne radi ozbiljne reformske zahvate, nego vodi kampanju protiv političkih stranaka - ustvrdio je Pupovac.
Tireli: Za to su krivi Most i HDZ
Nansi Tireli (Laburisti) navodi da je krimen što zakon nije donesen na Mostu i HDZ-u.
- Očito je da im to nije bio prioritet. Ovo tumačim kao početak kampanje - rekla je.
Podsjetimo, iako je prihvaćen amandman da se strankama umjesto 63 milijuna isplati 55 milijuna kuna godišnje, odbor je to zanemario unatoč protivljenju oporbe. Za pola godine, tj. do 1. srpnja strankama je isplaćeno 31,5 milijuna kuna.