Hrvatska je u vrhu europskih zemalja po smrtnosti od raka dojke, a bolest je sve češća i u mlađih žena, pa valja opetovano ponavljati koliko su važni redoviti pregledi dojki da bi se bolest spriječila ili otkrila u ranom stadiju, kada ju je moguće izliječiti, istaknuto je u subotu na obilježavanju Dana narcisa u središtu Zagreba.
POGLEDAJTE VIDEO:
Svake godine u Hrvatskoj od raka dojke oboli oko 2300 žena, a umre njih oko tisuću, pri čemu su najugroženije žene u dobi između 50 i 69 godina. Prigodnom prodajom narcisa, cvijeta koji je odabran kao simbol proljeća i buđenja nove nade, koja se osim u Zagrebu održava u još 60 gradova, želi se podići svijest javnosti o raku dojke kao ozbiljnom javnozdravstvenom problemu i educirati žene o važnosti redovitih pregleda dojki kako bi se bolest otkrila što ranije.
"Važno je upozoriti na taj problem jer je rak dojke izlječiv u 98 posto slučajeva ako se otkrije u ranoj fazi. Zato pozivam sve djevojke i žene na redoviti samopregled dojki, neka se informiraju kako se to radi, a sve one nakon 35. godine pozivam barem jednom godišnje na odlazak na specijalistički liječnički pregled, mamografiju i ultrazvuk . Nemojmo misliti da se karcinom događa nekome drugome", poručila je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, koja je sudjelovalo u prodaji narcisa na Trgu bana Jelačića, u organizaciji zagrebačkog Gradskog ureda za zdravstvo te na Cvjetnom trgu, gdje su obilježavale udruge koja okupljaju žene liječene od raka dojke.
Ministar zdravstva Milan Kujundžić rekao je kako je Dan narcisa podsjetnik za sve žene iznad 30 godina da rak dojke može napasti svakoga te da odlazak na mamografiju i ultrazvuk dojke može spasiti u Hrvatskoj barem 500 života godišnje.
Predsjednik Hrvatske lige protiv raka Damir Eljuga podsjetio je kako se Dan narcisa obilježava više od 20 godina. "Kad se sjetim kolika je bila svijest o potrebi odlaska žena na preglede dojki prije 20 godina i danas, vidi se velika je razlika jer žene danas znaju da je nužno odlaziti na preglede iako još nisam zadovoljan budući da od raka dojke još uvijek mjesečno umire 90 žena", kazao je
"Tijekom cijele godine naša udruga kontinuirano radi, pruža psihološku potporu ženama ne samo oboljelima od raka dojke nego i drugima oboljelima od raka, a ponovno ćemo se ovdje okupiti u listopadu kada se obilježava Mjesec borbe protiv raka dojke", rekla je predsjednica Udruge Sve za nju Almenka Balenović.
Na središnjem zagrebačkom trgu postavljen je i pokretni mamograf, gdje su žene mogle obaviti pregled dojki. Program mobilne mamografije u Zagrebu namijenjen je ženama u dobi od 40 do 49 godina i starijim od 69 godina, dobnim skupinama koje nisu obuhvaćene Nacionalnim programom ranog otkrivanja raka dojke. Pregledi su besplatni i nije potrebna liječnička uputnica, a pregled se može dogovoriti putem telefona (01/4696-309).