To je to što me zanima!

Počnite primjenjivati Zakon o medicinski pomognutoj oplodnji

Naveli su kako je u zemlji, u kojoj se svaki šesti par bori s problemom neplodnosti, prvi i najveći problem odgođeno i zakašnjelo postavljanje dijagnoze čime parovi gube dragocjeno vrijeme
Vidi originalni članak

Na manjkavosti i propuste u liječenju neplodnosti i provođenja Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji upozorili su u Saboru zastupnik Snage Goran Aleksić te članice stranke Ana Šimić te Katarina Turković Gulin, koje su i same prošle navedene postupke.

POGLEDAJTE VIDEO:

Naveli su kako je u zemlji, u kojoj se svaki šesti par bori s problemom neplodnosti, prvi i najveći problem odgođeno i zakašnjelo postavljanje dijagnoze čime parovi gube dragocjeno vrijeme. Navode da zakon ni šest godina od kad je na snazi ne daje bolje rezultate liječenja koji su njime zagarantirani, jer se on ne provodi u potpunosti. Naime, zakonom je propisano da pravo na liječenje na teret HZZO-a ima žena do navršene 42. godine života te da liječenje obuhvaća četiri pokušaja intrauterine inseminacije šest pokušaja izvantjelesne oplodnje, od kojih se dva provode u prirodnom ciklusu i bez lijekova. Dobna granica i broj pokušaja bili bi zadovoljavajući uz preduvjete: bolju pripremu za postupke, bolju početnu i prateću dijagnostiku te optimalnu stimulaciju i korištenje kvalitetnih materijala.

Napominju da je u cijeli proces osim MPO stručnjaka uključiti genetičare, a po potrebi biologa, embriologa, hematologa, endokrinologa, urologa i androloga u pripremu samih postupaka. Smatraju da bi se time utjecalo na značajno smanjenje broja neuspjelih pokušaja, što bi se odrazilo i na ukupno smanjenje troškova. Navode da je posebno važno i pitanje anestezije ali i psihološke podrške, koja u pravilu izostaje u tijeku postupka.

Turković Gulin pozvala je liječnike, članove Nacionalnog povjerenstva i Radne skupine za MPO, ali i političare da se pobrinu kako bi se uvjeti liječenja i uspješnost MPO-a poboljšale te da se zakoni i propisane smjernice u potpunosti provode. SNAGA zahtjeva od odgovornih pokretanje svih potrebnih mehanizama da se loše stanje s MPO-om što prije poboljša u korist obitelji koji žele ovim postupkom ostvariti svoj životni san i dobiti djecu, a ne mogu bez medicinske pomoći. 

Idi na 24sata

Komentari 2

  • anabanana01 16.02.2018.

    Poštovani, postoje i žene sa lošim kariogramima gdje traže pomoć sa ivf sa pgd (pred genetskom dijagnostikom) koji se radi u češkoj gdje hzzo financira 1500 eura postupak a žene i njegovi partneri sa 2500 eura a imaju želju da rađaju djecu no ovdašnji postupci i medicina im ne pomaže. Takvim dajte radije da cjelokupan iznos plati hzzo. Donaciju isto rade u češku samo su veće cijene od ove gore navedenih. Jedino je što priznaju putne troškove do određenog iznosa. Za ostale zemlje poput španjolske ili belgije nemam podataka. Klinike poput svetog duha- nakon odlaska baumana smanjio im se udio uspješnih postupaka. Takvih stručnjaka ima sve manje jer odlaze van i bolnice i pacijentima se smanjuje mogućnost dobivanja željenog djeteta. Slovenija ili Austrija koje su nam bliže rade samo obične ivf a donacije rade samo svojim građanima ( poput Slovenije) U zakonu o mpo ima banke jajnih ćelija ili spermija ali se to ne rade u rh.

  • statebriga13 16.02.2018.

    A da je bilo uvest u zakon dopustenje doniranja jajnih stanica i slicno, manje ljudi bi se uputilo u Cesku gdje je to dozvoljeno. Stvar je da danas sve vise zena u 20im i 30im ulaze u menopauzu, a upravo zbog takvih zena bi se trebao zakon mijenjati.

Komentiraj...
Vidi sve komentare