To je to što me zanima!

Saudijcima počinju suditi zbog ubojstva Jamala Khashoggija

Khashoggi je ubijen u istanbulskom konzulatu 2. listopada 2018. Došao je u konzulat kako bi dobio papire potrebne za ženidbu sa svojom turskom zaručnicom
Vidi originalni članak

Sud u Istanbulu u petak započinje suđenje u odsutnosti dvadesetorici Saudijaca optuženih za ulogu u ubojstvu američkog novinara i disidenta Jamala Khashoggija u istanbulskom konzulatu Saudijske Arabije 2018.

Prema optužnici, Ahmed al-Asiri, bivši zamjenik šefa saudijske obavještajne službe i Saud al-Kahtani, bivši savjetnik prijestolonasljednika Muhameda Bin Salmana, optuženi su za "poticanje planiranog ubojstva s monstruoznom namjerom".

Khashoggi je ubijen u istanbulskom konzulatu 2. listopada 2018. Došao je u konzulat kako bi dobio papire potrebne za ženidbu sa svojom turskom zaručnicom Hatice Cengiz, koja ga je čekala ispred konzulata.

TRAŽI ISTINU Erdogan: Khashoggijevi ubojice i dalje uživaju u 'nekažnjivosti'

Još osamnaest osoba optuženo za ubojstvo s "monstruoznom namjerom i mučenjem".

Khashoggi, kritičar saudijskog prijestolonasljednika Muhameda Bin Salmana i kolumnist Washington Posta, zadavljen je u konzulatu, a njegovo je tijelo nakon toga raskomadano, stoji u optužnici u koju je imala uvid njemačka agencija Dpa.

Tužitelj traži teški doživotni zatvor za sve optužene, odnosno najveću moguću kaznu u Turskoj od ukidanja smrtne kazne 2002.

Svjedok tužiteljstva bit će i zaručnica ubijenoga Hatice Cengiz, kao i Agnes Callamard, specijalna izvjestiteljica UN-a za izvansudska pogubljenja koja je istraživala Khashoggijevu smrt.

Rijad je objavio u prosincu da je pet osoba osuđeno na smrtnu kaznu zbog ubojstva nakon tajnog suđenja.

UBILI NOVINARA Saudijska Arabija je isplatila odštetu Khashoggijevoj djeci

Khashoggijevi sinovi kazali su da opraštaju ubojicama.

Istanbulsko suđenje "predstavlja najbolju nadu za pravdu" za Khashoggija "nakon "besramnog neizvršenja pravde na saudijskim sudovima", kazao je Erol Onderoglu, turski predstavnik organizacije za nadzor slobode medija Novinari bez granica.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • sexy_trubadur 03.07.2020.

    koji su to demokratski standardi ,hajde objasni nam .

  • EmillePalka 03.07.2020.

    Nema države na svijetu koja kroz povijest nije primjenjivala slične egzekucije, često i masovne. Stoga je vrijedno prisjetiti se dosega današnjih demokratskih standarda, koliko god tome značajan broj pojedinaca ne pridaje osobitu važnost.

Komentiraj...
Vidi sve komentare