Ta 21-godišnjakinja iz Švedske uhićena je tijekom prosvjeda u blizini hotela InterContinental u Londonu 17. listopada, dok su se u njemu direktori naftnih kompanija sastajali na događaju Energy Intelligence Forum.
POGLEDAJTE VIDEO:
Thunberg i još dvoje prosvjednika iz organizacija Fossil Free London (FFL) i Greenpeace izjasnili su se u studenome na Prekršajnom sudu u Westminsteru da blokiranjem ulaza u hotel nisu kršili Zakon o javnom redu iz 1986.
Očekuje se da će na isti sud stići u četvrtak ujutro na suđenje, koje će trajati dva dana.
Aktivistica britanskog Greenpeacea Maja Darlington ocijenila je da „progon Grete i drugih mirnih prosvjednika pokazuje da je vladi više stalo do povećanja profita naftnih šefova nego do borbe za životnu budućnost sviju nas."
Umjesto „obračuna s klimatskim aktivistima“, vlada Ujedinjenog Kraljevstva „trebala bi prisiliti Shell i ostatak naftne industrije da prestanu s bušenjem i počnu plaćati za štetu koju uzrokuju našem planetu i svima koji žive na njemu“, poručila je Darlington.
Organizacija Fossil Free London koja se bori protiv upotrebe fosilnih goriva također stoji uz Thunberg i prosvjednike: "Ujedinjeno Kraljevstvo kriminalizira miroljubive klimatske aktiviste poput Grete dok u londonskim hotelima prostire crveni tepih za klimatske kriminalce“, rekla je glasnogovornica FFL-a Joanna Warrington.