To je to što me zanima!

Počinje isplata 1,1 milijarde kuna avansa poljoprivrednicima

Novac za isplatu avansa Hrvatskoj se refundira iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi, a u avansu će se isplatiti 70 posto EU-ova dijela sredstava namijenjenih proizvodnoj 2018. godini
Vidi originalni članak

U utorak, 13. studenoga kreće isplata ukupno 1,1 milijarde kuna na račune više od 100.000 poljoprivrednih proizvođača, koji su podnijeli jedinstveni zahtjev za potporu u 2018. godini, izvijestilo je u ponedjeljak Ministarstvo poljoprivrede.

- Ove godine osigurali smo 180 milijuna kuna više avansa za naše poljoprivrednike. Sutra kreće isplata od ukupno 1,1 milijarde kuna na račune više od 100.000 poljoprivrednih proizvođača, koji su podnijeli Jedinstveni zahtjev za potporu u 2018. godini. Bit će isplaćena sredstva obračunata po površini i to po osnovi osnovnog, zelenog i preraspodijeljenog plaćanja - rekao je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić.

Novac za isplatu avansa Hrvatskoj se refundira iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi, a u avansu će se isplatiti 70 posto EU-ova dijela sredstava namijenjenih proizvodnoj 2018. godini.

Za osnovno plaćanje po površini prihvatljive poljoprivredne površine su obradivo zemljište, trajni travnjaci i trajni nasadi na kojima se obavlja poljoprivredna aktivnost i koje su upisane u evidenciju korištenja poljoprivrednog zemljišta - ARKOD.

Preraspodijeljeno plaćanje dodjeljuje se za prvih dvadeset prihvatljivih hektara poljoprivrednog gospodarstva i to svim korisnicima koji ostvaruju osnovno plaćanje.

Plaćanje za provođenje praksi korisnih za klimu i okoliš - zeleno plaćanje - isplaćuje se za one površine poljoprivrednog gospodarstva koje su prihvatljive za osnovno plaćanje i to kao postotak ukupne vrijednosti osnovnog plaćanja.

Poljoprivrednici koji se bave klasičnom proizvodnjom trebaju provoditi zelene prakse da bi ostvarili pravo na zeleno plaćanje, dok površine pod ekološkom proizvodnjom automatski ostvaruju uvjete za zelena plaćanja.  Zelene prakse uključuju raznolikost usjeva, ekološki značajne površine (EZP) i očuvanje trajnih travnjaka.

Idi na 24sata

Komentari 40

  • ŠtangaŽelezni 13.11.2018.

    Na žalost te silne milijarde kuna buju završile u žepima onih kaj zemju samo na papiru imaju, a ona letima stoji v đraču i kupincu aj bok

  • fenix77 13.11.2018.

    Kako bi bilo da se domaćoj poljoprivredi i poljoprivrednicima osigura siguran plasman proizvoda, dakle tržište. Tada bi isporučene proizvode mogli naplatiti, nešto bi dobila država i tada bi avansi-poticaci.. imali smisla. Ovako puno se novaca daje za nešto, koja je korist od toga??, uz poznatu činjenicu da zemlju zakupljuju i poticaje dobivaju politički podobni, oni bez obraza, a ne oni kojima stvrano i treba za ulaganje u poljoprivredu.

  • Liliana_1 12.11.2018.

    Sad će biti novih auta i kuća. Za lijekove nema love ali privatnicima za nove aute ima.

Komentiraj...
Vidi sve komentare