Vlada ć e biti uključena u dugoročno rješavanje ovog problema kroz vrlo kratko vrijeme, poručio je ministar Boris Lalovac nakon što su se on i premijer u Vladi sastali s predstavnicima Udruge Franak . Dodao je kako modele planiraju otvoriti u nekoliko mjeseci. Iz Udruge Franak u tom slučaju ne bi išli s prosvjedom.
- To je prihvatljivo ako vidimo da ima dijaloga, da smo mi aktivni sudionici i da održavamo konstruktivne sastanke. Ukoliko se u tri mjeseca ne dogodi ništa, to znači da nema političke volje - rekla je Katarina Lucić naglasivši kako je najvažnija dugoročna mjera.
- Što se tiče kratkoročne, još nismo vidjeli nacrt. Kad dobijemo nacrt izaći ćemo sa stavom - rekao je Denis Smajo.
Ministar je bankama poručio da slobodno krenu sa svojim ustavnim pitanjima prema Ustavnom sudu.
- Za nas je Ustav zaštititi građane. Vidjeli ste koliko je građana koji imaju "švicarce" razmišljalo o samoubojstvu. Ne daj Bože da se to dogodilo, pitali biste nas zašto nismo prije reagirali - rekao je Lalovac.
Podsjetimo Vlada je rekla da će zamrznuti tečaj švicarskog franka na 6,39 kuna.
"Ovo nije dugoročno rješenje"
Predstavnici banaka su nakon sastanka u Vladi s ministricom Milankom Opačić u utorak komentirali odluku Vlade o fiksaciji tečaja franka. I predstavnici Erste i Splitske banke smatraju da je teret ove situacije potrebno podijeliti.
- Taj teret bi se morao podijeliti između više čimbenika, od banaka, Ministarstva financija, Hrvatske narodne banke i, naravno, klijenata - rekao je Zdravko Matak iz Erste banke, a s tim se složio i Tomislav Krpan iz Splitske banke.
- Ovo zacijelo nije dugoročno rješenje. Možda nas je ovo malo i udaljilo od trajnog rješenja - rekao je Krpan te dodao kako je stav banaka jasan iz priopćenja HUB-a. Ni on ni Matak nisu htjeli govoriti o eventualnim tužbama. Matak kaže kako čekaju konačan Vladin akt te da će tada moći više reći.
- Još je prerano - smatra Krpan.
"Rješenje je konverzija u one valute u kojoj ostvarujemo dohodak"
I predsjednica Uprave Hypo Alpe-Adria-Bank Tea Martinčić nevoljko je komentirala dogovor Vlade s bankama oko kredita u švicarskom franku .
- Moje osobno mišljenje je da je nemoguće da sav teret padne na jednog partnera, tko god on bio. Najbolje bi bilo dati konkretno rješenje tog problema i izaći iz svih špekulacija sa švicarskim frankom. On je dosad bio čvrsto vezan uz euro i mi ne možemo znati kako će se on kretati. Rješenje je konverzija u one valute u kojoj ostvarujemo dohodak – kazala je Martinčić.
"Ovo nije u skladu s dogovorom"
Hrvatska udruga banaka poslala je u utorak medijima priopćenje u kojem su naveli da su banke "iznenađene odlukom predsjednika Vlade o zamrzavanju tečaja švicarskog franka". Priopćenje HUP-a donosimo u cijelosti:
"Banke su iznenađene odlukom predsjednika Vlade RH o zamrzavanju tečaja švicarskog franka, jer ona nije u skladu s načelnim dogovorom postignutim u ponedjeljak s Ministarstvom financija. Od kada je tečaj CHF-a naglo skočio banke su pokazale dobru volju i odmah započele razgovore s Ministarstvom financija koje je na sastanku načelno bilo prihvatilo prijedlog banaka za olakšavanje otplate dužnicima u CHF-u.
Prema financijskom efektu za dužnika rješenje banaka je vrlo slično kao i premijerov prijedlog, ali su ova dva rješenja suštinski različita, jer država najavljenim prijedlogom izravno i retroaktivno zadire u privatno-pravne poslovne odnose što je uistinu ustavno upitno.
Banke su predložile zamrzavanje rata na rok od tri mjeseca tijekom kojih se treba naći trajno rješenje, a sljedeća tri mjeseca rate bi ostale zamrznute zbog provedbe rješenja. Dodatno, banke su predložile da trajno rješenje svakako uzme u obzir socijalne razlike među dužnicima, odnosno da se značajnije pomogne onima koji su zaista ugroženi. Također, trajno rješenje mora se zasnivati na podjeli troška između svih dionika.
Premijer je točno primijetio da je odgovornost za stanje podijeljena na sve sudionike te tim više iznenađuje njegova odluka da se teret prebaci na samo jednu stranu – banke.
Premijer je isto tako točno naglasio da je ovakva odluka bez presedana. Zato smo uvjereni da će se i Europski sud pravde, ako mu se postavi to pitanje, na kraju suglasiti s takvom premijerovom ocjenom i uputiti na njezino ukidanje.
Dodatno, zadnjih dana često spominjanu netočnu tezu da su banke zarađivale na tečajnim razlikama opovrgnuo je i guverner Hrvatske narodne banke koji je naveo točne brojke i naglasio da je razlika između imovine i obveza banaka u švicarskim francima takva da je potpuno jasno da banke “nisu mogle s tog temelja ostvarivati ekstraprofite”.
Zbog svega rečenog, nadamo se da će Sabor ipak odustati od u ponedjeljak najavljenog zakonskog prijedloga, koji samo može izazvati dodatne probleme i vjerojatno prebacivanje ukupnog troška na porezne obveznike RH".