To je to što me zanima!

Počeo samit G20 u Indiji, Afrička unija postala je stalna članica

Očekuje se da će samitom dominirati zapadne zemlje i njihovi saveznici. Kineski predsjednik Xi Jinping nije došao na samit te poslao premijera Li Qianga, a neće biti ni ruskog predsjednika Vladimira Putina
Vidi originalni članak

Čelnici 20 najmoćnijih svjetskih gospodarstava počeli su u subotu godišnji samit u New Delhiju davanjem stalnog članstva Afričkoj uniji u nastojanju da G20 postane reprezentativniji.

No, blok je ostao duboko podijeljen oko rata u Ukrajini, pri čemu se zapadne zemlje zauzimaju za oštru osudu Rusije, dok druge zahtijevaju da se skupina usredotoči na šira gospodarska pitanja.

Američki predsjednik Joe Biden i drugi čelnici G20 odvezeni su pustim ulicama do novog kongresnog centra u obliku školjke Bharata Mandapama vrijednog 300 milijuna dolara, nasuprot kamenoj utvrdi iz 16. stoljeća, na dvodnevni samit u glavnom gradu Indije New Delhiju.

U gradu od 20 milijuna stanovnika zatvorene su mnoge tvrtke, trgovine, uredi i škole, a promet je ograničen kao dio sigurnosnih mjera za nesmetano odvijanje sastanka gospodarski najmoćnijih zemalja kojemu je Indija domaćin.

Slamovi su srušeni, a majmuni i psi lutalice uklonjeni su s ulica.

Prema nacrtu deklaracije sa samita koji je pregledao Reuters, pregovarači nisu uspjeli riješiti nesuglasice oko formulacije o ratu u Ukrajini, ostavljajući čelnicima da postignu kompromis ako je moguće.

U nacrtu od 38 stranica koji je kružio među članicama stavak o "geopolitičkoj situaciji" ostao je prazan, dok je postignut dogovor oko 75 drugih stavaka.

Biden će na samitu od velikih zemalja tražiti višu razinu klimatskih mjera, rekao je dužnosnik Bijele kuće, dok raste zabrinutost oko nedostatka konsenzusa o smanjenju emisija stakleničkih plinova.

NE DOLAZI NI PUTIN Kineski predsjednik neće doći na samit G20 u Indiji: Prvi put otkazao taj bitan sastanak

Zemlje G20 odgovorne su za 80 posto globalnih emisija i njihova se stajališta pažljivo prate uoči sastanka COP 28 u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Premijer Narendra Modi, koji nastoji ojačati imidž Indije kao velike sile, najavio je članstvo Afričke unije u G20 ravnopravno s Europskom unijom.

Modi je u svojem uvodnom obraćanju na samitu pozvao Afričku uniju, koju predstavlja predsjedajući Azali Asumani, da zauzme mjesto za stolom čelnika G20 kao stalni član.

Očekuje se da će samitom dominirati zapadne zemlje i njihovi saveznici. Kineski predsjednik Xi Jinping nije došao na samit te poslao premijera Li Qianga, a neće biti ni ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Sastanku na vrhu među ostalima prisustvuju Biden, njemački kancelar Olaf Scholz, francuski predsjednik Emmanuel Macron, britanski premijer Rishi Sunak, Saudijske Arabije Mohammed Bin Salman i Japana Fumio Kishida.

Samit se smatrao mjestom za mogući sastanak Xija i Bidena nakon višemjesečnih napora dviju svjetskih sila da poprave veze narušene trgovinskim i geopolitičkim napetostima.

BITNE TEME G20 u Indiji: Traži se konsenzus o ratu u Ukrajini. Postoje i određena neslaganja u suradnji

Jon Finer, zamjenik američkog savjetnika za nacionalnu sigurnost rekao je novinarima u New Delhiju kako postoje nagađanja da Kina "odustaje od G20" u korist grupacija poput BRICS-a, gdje je dominantna.

BRICS uključuje Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnoafričku Republiku, a pristao je dodati još šest novih članica - Saudijsku Arabiju, Iran, Etiopiju, Egipat, Argentinu i Ujedinjene Arapske Emirate - u potezu čiji je cilj ubrzati svoj napredak na preustroju svjetskog poretka koji smatra zastarjelim.

Borbe oko formulacija

Pregovarači zemalja G20 danima se bore u svrhu dogovora o jeziku zbog razlika oko ukrajinskog rata, nadajući se da će pridobiti Rusiju za izradu onoga što se zove Deklaracija čelnika.

Rusiju predstavlja ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov, a on je rekao da će blokirati konačnu deklaraciju ako ne odražava stajalište Moskve o Ukrajini i drugim krizama.

Jedan izvor rekao je Reutersu da zajednička deklaracija može, ali i ne mora postići jednoglasan dogovor. Mogao bi sadržavati različite stavke u kojima se navode stajališta različitih zemalja. Ili može zabilježiti slaganje i neslaganje u jednom stavku.

Prema drugom visokom izvoru u jednoj od zemalja G20, stavak o ratu protiv Ukrajine dogovorile su zapadne zemlje i poslale Rusiji na njezino mišljenje.

Dužnosnik je rekao da bi Rusija mogla prihvatiti stajališta zapadnih zemalja i iznijeti svoje neslaganje kao dio izjave.

KLIMATSKA KRIZA IZMIČE KONTROLI Guterres: Čelnici G20 mogu zaustaviti klimatski slom, ali moraju se mijenjati pravila

U slučaju izostanka dogovora, Indija će morati izdati izjavu predsjedatelja, što bi značilo da G20 prvi put u 20 godina samita neće imati deklaraciju.

Deklaracija čelnika je "daleko najbolji način da se zabilježi ono što je dogovoreno, tako da u budućnosti vanjske strane mogu ​​zemlje pozivati na odgovornost i tako da državni sustavi znaju što su njihovi čelnici potpisali i što im je potrebno činiti", rekao je Creon Butler, direktor programa za globalno gospodarstvo i financije u londonskom Chatham Houseu.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare