S pojavom prvih komaraca, telefoni u zagrebačkoj tvrtki Eko-deratizacija ne prestaju zvoniti. Prvu akciju zaprašivanja odradili su prošli tjedan. S toplijim danima legla komaraca niknula su kraj voda stajaćica i divljih deponija. Najviše pritužaba dolazi iz Španskog, Prečkog, Jaruna, Savice i Prisavlja.
- Građani zovu čim primijete komarce. Ne oslanjamo se na njihove pozive nego na mjerenja koja vrši Gradski ured za zdravstvo i mi sami - rekli su u Eko-deratizaciji. Zrakoplove ne koriste već dulje vrijeme, a komarce ubijaju iz vozila s posebnim strojevima, tehnikom hladnog zamagljivanja. Ove godine u Osijeku su zabilježili samo plave i urbane komarce. Agresivnih tigrastih komaraca koji svojim ubodom izazivaju jake alergijske reakcije još nema. Slavonci su se sami uključili u borbu protiv komaraca. Uklanjaju sve predmete u kojima se dulje zadržava voda i vlaga. Neke gradske četvrti dijele besplatne larvicidne tablete koje se ubacuju u vodu, a ne štete ljudima i biljkama. U Zavodu za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije najezdu komaraca ne smatraju alarmantnom.
- Broj uboda komaraca ne prelazi dopuštenu razinu od 15 uboda u 15 minuta - kazao je Stjepan Rudan, voditelj Zavoda.
U HRVATSKU STIGLI 2004. IZ ITALIJE I CRNE GORE
Tigrasti komarac prije 15-ak godina stigao je iz jugoistočne Azije u Europu, a k nama su stigli 2004. i brzo se nastanili na čitavom priobalju, od Istre do Dubrovnika. Veliki je napasnik i potencijalni prenositelj virusa i parazita. Najčešće se prenosi u gumama u koje polaže jajašca.