Njezino se donošenje očekuje na zatvaranju sastanka u nedjelju. Velika većina predsjednika 57 zemalja članica ove organizacije zastupljena je na samitu. "Ovaj islamski samit događa se u kontekstu teških događaja bez presedana kada je o palestinskoj stvari riječ, osobito po pitanju trajanja zločina i brutalne izraelske vojne agresije", rekao je na ceremoniji otvaranja glavni tajnik organizacije Hisein Brahim Taha. Dan ranije pozvao je zemlje članice OIC-a da "pojačaju napore i solidarnost u korist palestinske stvari" te je istaknuo da se na zatvaranju samita u nedjelju mora usvojiti "rezolucija o Palestini".
U mjesecu studenome 2023. organizacija se sastala u Istanbulu na zajedničkom samitu s Arapskom ligom, kada su zajednički osudili postupke izraelskih snaga u Gazi, no suzdržali su se od donošenja kaznenih ekonomskih i političkih mjera protiv Izraela.
Na ovome su samitu došle do izražaja regionalne podjele u pogledu različitih stajališta o odgovoru na sukob, s obzirom na njegovu pozadinu - bojazan od širenja sukoba u regiji.
U subotu je pozornost prisutnih najviše bila usmjerena na Egipat, gdje je na pregovore o primirju u Gazi stiglo izaslanstvo palestinskoga islamističkog pokreta Hamasa.
Nakon gotovo sedam mjeseci rata, ponuda o primirju obuhvaća prijedlog o 40-dnevnoj stanci u izraelskim napadima na Gazu i oslobađanje palestinskih zatvorenika u zamjenu za oslobađanje talaca odvedenih u Hamasovu napadu na jug Izraela 7. listopada, što je potaknulo sukob.
Napad je rezultirao pogibijom više od 1170 ljudi, uglavnom civila, podaci su AFP-a utemeljeni na službenim izraelskim podacima. U napadu je oteto više od 250 ljudi, a 128 ih je ostalo zatočeno u Gazi, od čega ih je, po podacima vojske 35-ero umrlo.
U znak odmazde Izrael je krenuo u uništenje Hamasa, pokrenuvši ofenzivu golemih razmjera na Gazu u kojoj je dosad, po podacima Hamasova ministarstva zdravstva poginulo 34.654 osoba, uglavnom civila.