Šefovi najmoćnijih zemalja svijeta danas su se sastali na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda u New Yorku, povodom 70. obljetnice osnutka te jedinstvene međunarodne organizacije.
Glavne ovogodišnje teme bit će petogodišnji rat u Siriji, izbjeglička kriza na Bliskom istoku i u Europi te teroristička skupina Islamska država.
Najviše interesa pobudit će Vladimir Putin, ruski predsjednik koji će po prvi put nakon desetogodišnje pauze preuzeti ulogu govornika na Općoj skupštini UN-a. S druge strane, bit će američki predsjednik Barack Obama.
>>> Nekoliko informacija o Općoj skupštini:
Prvog dana za govornicom će se izredati vodeći državnici
Opća skupština zasjeda od 28. studenog do 3. listopada. Svakog dana za govornicom će se izmijeniti do 40 svjetskih državnika, a svaki od njih dat će svoje viđenje aktualnih svjetskih zbivanja kao što su klimatske promjene, rat u Siriji i izbjeglička kriza.Današnje zasjedanje je u tom smislu i najatraktivnije jer će svoje govore održati Vladimir Putin, Franscois Hollande, Xi Jinping, Barack Obama, Alexander Lukašenko, Robert Mugabe....
Iza zatvorenih vrata sastaju se Putin i Obama
Osim za govornicom Opće skupštine, dvojica najmoćnijih državnika, Barack Obama i Vladimir Putin susrest će se u ponedjeljak poslijepodne iza zatvorenih vrata. Riječ je o njihovom prvom formalnom susretu nakon dvije godine. Očekuje se da u središtu njihova razgovora budu Ukrajina i Sirija. Američki predsjednik zatražit će od ruskog kolege da se Asad ukloni s vlasti relativno skoro - u roku od nekoliko mjeseci, a ne godina - u zamjenu za podršku ruskoj vojnoj kampanji u Siriji, javlja CNN.
Iran o nuklearnom programu
Ne očekuje se sastanak Obame i iranskog predjsednika Hassana Rohanija, no Obamu će tu zamijeniti američki državni tajnik John Kerry, koji bi trebao razgovarati s iranskim ministrom vanjskih poslova Mohammadom Zarifom. Tema razgovora bit će približavanje roka u listopadu, do kojeg Iran ima vremena uvesti mjere dogovorene u dogovoru Teherana i šest svjetskih sila i koje su vezane za ograničavanje nuklearnog programa.
Iran i Sjedinjene Države trebali bi razgovarati o razmjeni zatvorenika, izjavio je iranski predsjednik Hasan Rohani u New Yorku gdje je također poručio da je za okončanje rata u Siriji ključno sudjelovanje sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, čemu se SAD protivi.
Castrov debitantski nastup
Raul Castro posljednji je put posjetio Sjedinjene države prije više od pola stoljeća. Davne 1959. on i njegov brat Fidel srdačno su ugošćeni u Houstonu. Nedugo zatim, odnosi između Kube i SAD-a su zahladili. Dvije strane, ponovno su uspostavile diplomatske odnose u srpnju ove godine. Raulu će ovo biti debitantski nastup u UN-u, a jedna od tema trbao bi biti i američki ekonomski embargo prema Kubi.
Dizanje palestinske zastave pred UN-om
Za srijedu je rezervirano podizanje palestinske zastave, koja će se zajedno sa zastavama drugih 190 država zavijoriti pred zgradom UN-a. Tradicionalno, jedino službeno priznate države imaju pravo podignuti svoju zastavu ispred UN-a. Palestina je dobila status promatrača u UN-u u studenom 2012. Ranije ovog mjeseca, usvojena je rezolucija kojom se Palestini i Vatikanu daje pravo da postave svoju zastavu. Za rezoluciju je glasovalo 119 zemalja, osam je bilo protiv, a 45 je bilo suzdržano.